„Św. Józefie ze czcią i miłością wpatrujemy się w Ciebie”

Z pielgrzymką do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu przybyli w czwartek studenci, wykładowcy i duszpasterze Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Była to 6. pielgrzymka akademicka tej uczelni. Towarzyszyło jej hasło: ”Wspólnota akademicka miejscem wzrastania w łasce u Boga i u ludzi”.

„Św. Józefie ze czcią i miłością wpatrujemy się w Ciebie i odnawiamy w tym spojrzeniu naszą własną wiarę – mówił podczas nabożeństwa o. Benedykt Cisoń, duszpasterz akademicki WSKSiM. Przypomniał, że w każdy pierwszy czwartek miesiąca Rodzina Radia Maryja wytrwale pielgrzymuje do Św. Józefa; każdego roku z pielgrzymką przybywa też społeczność WSKSiM, która wyrosła z Rodziny Radia Maryja.

– Ten nazaretański dom Świętej Rodziny jest także naszym domem, w którym chcemy wrastać w łasce u Boga i ludzi. Przyjeżdżamy prosić, by z tego nazaretańskiego domu wyszli ludzie ukształtowani, zintegrowani, odpowiedzialni, sprawiedliwi, dający odpowiedzi wiary w codziennych sytuacjach życia – powiedział o. Benedykt Cisoń, duszpasterz akademicki.

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św., sprawowana pod przewodnictwem ks. abp. Józefa Kupnego. W homilii metropolita wrocławski wskazał na potrzebę wypełniania obowiązku otaczania troską życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Przypomniał, że prawo do życia jest prawem naturalnym, powszechnym i niezbywalnym. Tymczasem, jak zauważył, do głosu dochodzą dziś zwolennicy prawa do decydowania o czasie swojej śmierci.

– Dlatego tak ważne jest byśmy na nowo uświadomili sobie prawdę, że prawo do życia jest niezbywalne. Nikomu z nas nie wolno tego prawa przekraczać. Życie ludzkie jest święte i nienaruszalnie w każdej chwili swego istnienia, także w fazie początkowej, która poprzedza narodziny. Człowiek już w łonie matki należy do Boga. Bo ten, który wszystko przenika i zna tworzy go i kształtuje swymi rękoma, widzi go już w tedy, i ogarnia swoją troską. Do troski o życie powołani są wszyscy –  powiedział ks. abp Józef Kupny.

Ks. abp Józef Kupny wskazał także na Świętą Rodzinę, która – jak napisał Ojciec św. JPII w adhortacji Familiaris Consortio – jest podstawowym wzorem i przykładem dla rodzin chrześcijańskich.

– Ta wyjątkowa rodzina – pisze Ojciec św. – która wiodła ciche życia, która doświadczyła ubóstwa, prześladowań, wygnania jest dla wszystkich rodzin przykładem wierności codziennym obowiązkom, wielkodusznego otwarcia się na potrzeby innych, w radosnym wypełnianiu planu Bożego. Mimo niedostatków i cierpień była to rodzina szczęśliwa. Szczęśliwa Bogiem, szczęśliwa dzieckiem, szczęśliwa miłością Syna. Maryja jest najwspanialszym wzorem matki, a Józef najwspanialszym wzorem dla ojców, mężów, poprzez służbę życiu i rodziniedodał ks. abp Józef Kupny.

Podczas pielgrzymki studenci WSKSiM wzięli udział w konferencji poświęconej m.in. budowaniu wspólnoty akademickiej, realizacji życiowego powołania a także wzrastaniu w wierze. O. dr Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM zwrócił uwagę, że z perspektywy kultury  współczesnego świata, św. Józef wydaje się nieaktualny; media proponują dziś inne gwiazdy.

Jednak – jak zaznaczył – w tym pogmatwanym świecie młodzież ceni sobie ludzi autentycznych, a takim był św. Józef.

W młodym wieku jest pokusa pójścia na koncert Madonny, ale potem człowiek się budzi. Co mi pozostaje po tym podziwie gwiazd współczesnego świata? Wtedy zaczynam poważnie myśleć o moim życiu, o mojej przyszłości. Może przyjeżdżam do Kalisza, może w św. Józefie odnajdę człowieka, który jest naprawdę nowoczesny. Drodzy młodzi, kto jest dla was nowoczesny? W dzisiejszym świecie, pogmatwanym, szalonym, zwariowanym, cenicie sobie – i o tym wszyscy wiemy – ludzi autentycznych, ludzi prawdziwych, bez cienia fałszu. Nie lubimy faryzeuszy. A św. Józef to – autentyczny człowiek – powiedział o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM w Toruniu.

Dziekan WSKSiM, dr Dorota Żuchowska, podkreśliła że zadaniem osób, które odpowiadają za uczelnię i wykładowców jest tworzenie środowiska, w którym młody człowiek będzie mógł wzrastać w mądrości, rozwijać się integralnie – nie tylko intelektualnie, ale również duchowo. Dziekan WSKSiM przyznała, że efekty są widoczne. Świadczą o nich również podejmowane przez studentów inicjatywy.

Bardzo wiele inicjatyw zawdzięczamy naszemu Ojcu Założycielowi nazwanemu kiedyś – myślę bardzo trafnie – duchem poruszającym naszej uczelni, który inicjuje bardzo ważne przedsięwzięcia. Ale często jest też tak, że przychodzą do nas młodzi ludzie i sami proponują pewne rzeczy. Proszą o Mszę św. za Ojczyzną. Pytają, czy mogą zorganizować konkurs poświęcony życiu, czy mogą stworzyć w naszej uczelni Ruch Obrony Życia. Teraz po 12 latach, tak wiele tych pięknych inicjatyw jest zasługą młodych ludzi, którzy chcą wzrastać w środowisku naszej uczelni; ale przede wszystkim młodych ludzi, którzy chcą żeby od nich wymagano, ale chcą też od siebie wymagać – stwierdziła dr Dorota Żuchowska,  dziekan WSKSiM.

Ojciec dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja, a także Założyciel WSKSiM, wyraził radość z obecności studentów WSKSiM w Kaliszu; zachęcił ich do świętości, wzorem JPII.

– Cieszę, że jesteście. Jesteście piękni, normalni, z życiem. Tylko szybować bardzo wysoko. Pamiętajcie, że jesteśmy spod znaku Orła, a te ptaki pną się wysoko. Trzeba się piąć wbrew sobie samemu. Jest taki ktoś, kto nam podpowiada jak tego dokonać. Jest nim Jan Paweł II, który teraz będzie kanonizowany. Świat cały patrzy. Niech on będzie dla nas wzorem. Niech wielu z was będzie kanonizowanych w przyszłości. Święty to jest człowiek, który idzie. To nie ciapa, ale piękny, nowoczesny człowiekpowiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR,  Dyrektor Radia Maryja.

Dyrektor Radia Maryja powiedział też, że wczoraj razem z rektorem o. dr. Zdzisławem Klafką polecili uczelnię Janowi Pawłowi II, podczas modlitwy przed Jego grobem.

Marta, studentka politologii w WSKSiM, na pielgrzymkę do św. Józefa do Kalisza udała się już piąty raz. Jak mówi, jest to czas dziękczynienia, zawierzenia św. Józefowi, czas umocnienia.


Pobierz Pobierz

Patronat medialny nad pielgrzymką akademicką do Kalisza objęło m.in. Radio Maryja. Przypomnijmy WSKSiM wkracza w 12. rok swojej działalności. Od tego roku akademickiego uczelnia proponuje nowoczesny system nauczania przez internet.

Studia niestacjonarne w WSKSiM to m.in.: aż 60 proc. zajęć przez internet, możliwość indywidualnych konsultacji z nauczycielami akademickimi, niższe koszty opłat, jak również – w siedzibie uczelni – zajęcia praktyczne oraz sesja egzaminacyjna.

RIRM

drukuj