Suwalski Park Krajobrazowy. W miejscu ruin młyna powstanie ośrodek edukacji

Najstarszy w Polsce park krajobrazowy – Suwalski – chce zbudować ośrodek edukacji ekologicznej w miejscu, gdzie znajdują się ruiny dawnego młyna wodnego przy siedzibie parku w Malesowiźnie-Turtulu.

Ruiny młyna znajdują się przy stawie turtulskim i rzece Czarna Hańcza. Dyrekcja Suwalskiego Parku Krajobrazowego (SPK) chce, by w tym miejscu powstał obiekt muzealno-wystawienniczy.

„Młyny wodne były niegdyś bardzo charakterystycznym elementem Suwalszczyzny” –  powiedziała PAP dyrektor SPK Teresa Świerubska. Park wybrał firmę, które zaprojektuje obiekt oraz ekspozycję.

„Cały ośrodek będzie poświęcony Suwalskiemu Parkowi Krajobrazowemu. Chcielibyśmy, żeby znalazły się w nim ekspozycje, które będą opowiadały o procesach geologicznych, geomorfologicznych, które ukształtowały dzisiejszy krajobraz tego parku, bo jest to najistotniejsze. Jest to przecież park utworzony ze względów krajobrazowych” – powiedziała Teresa Świerubska.

W centrum będzie też można poznać historię zlodowaceń sprzed 12 tys. lat, którym Suwalszczyzna zawdzięcza swój malowniczy krajobraz.  Nie zabraknie ekspozycji o przyrodzie parku, zmianom jakie w niej zachodziły. Planowana jest również część poświęcona historii osadnictwa na tych terenach: będzie m.in. o Jaćwingach czy staroobrzędowcach.

Suwalski Park Krajobrazowy powstał w 1976 r. i był pierwszym takim parkiem w Polsce. Chroni polodowcowy krajobraz w zagłębieniu rzeki Szeszupy i tereny wokół najgłębszego jeziora w Polsce – Hańczy. W parku są 24 jeziora i niepowtarzalny pagórkowaty krajobraz. Rzeźba Suwalskiego Parku Krajobrazowego została ukształtowana przez plejstoceński lądolód skandynawski.

Pieniądze na budowę centrum mają pochodzić z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. SPK stara się o dotację na ten cel.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl