Susza niszczy uprawy; rząd zapewnił pomoc rolnikom

Prawie jedna trzecia wszystkich upraw rolnych w Polsce jest dotkniętych skutkami suszy. Rząd chce pomóc rolnikom. Nie zostawimy ich samym sobie – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Susza dotknęła już cały kraj i dotyczy praktycznie wszystkich upraw rolnych: zbóż, rzepaku, warzyw i owoców – mówił rolnik z województwa podlaskiego Leszek Kiszło.

– Mamy problem z paszą. Jak widać wszędzie jest susza, trawa wysycha, zboża słabo rosną. Kukurydza tak samo zasycha. Na pewno będzie problem – stwierdził.

Około 4 mln hektarów upraw rolnych jest dotkniętych skutkami suszy.

– Niestety ten klimatyczny bilans wodny w czerwcu mamy do tej pory gorszy niż w najgorszych latach suchych w 2006 i 2015 roku, więc te straty mogą okazać się bardzo znaczne – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Rząd zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby pomóc rolnikom.

– Nie chcemy zostawiać rolników samych sobie. Będziemy proponowali różnego rodzaju rozwiązania – powiedział szef rządu.

Najpierw trzeba oszacować faktyczne skutki suszy – zaznaczył przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Jerzy Chróścikowski.

– Najważniejszą rzeczą w tej chwili jest ocenienie skutków suszy. Dobrze, że w niektórych regionach – tak jak u nas na Zamojszczyźnie – pojawiły się opady i poprawiły sytuację, ale te regiony północne, tam jest tragicznie, nawet cześć Lubelszczyzny ma dość duże problemy – wskazał senator PiS.

W związku z problemami rolnicy zwrócili się do Ministerstwa Rolnictwa o dodatkowe działania, mające na celu wsparcie finansowe – mówił prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Piotr Burek.

– Między innymi na wnioski samorządu rolniczego ówczesny minister (Krzysztof) Jurgiel wystąpił do KE do Phila Hogana o to, aby zabezpieczyć środki finansowe, żeby ewentualnie wspomóc krajowy budżet dodatkowym pieniądzem z UE. Straty będą duże i w związku z tym trzeba tych rolników wspomóc – podkreślił Piotr Burek.

Jedno jest pewne – przed nowym szefem resortu rolnictwa stoi wiele wyzwań.

– Rolnictwo oczekuje rewolucyjnych zmian. Zmian, które wyhamowałyby wszystkie negatywne trendy, jakie są na polskiej wsi, czyli wymieranie wsi, nieopłacalność produkcji rolniczej – mówił poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

Trzeba pamiętać o tym, co już zostało zrobione dla polskiego rolnictwa – dodał dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej Jacek Pogórski.

– Przede wszystkim trzeba podziękować za ogrom pracy ministrowi (Krzysztofowi) Jurgielowi, który rzeczywiście wyprowadził polskie rolnictwo na prostą po latach zaniechań poprzednich rządów. Można mieć pewne zarzuty, ale trzeba pamiętać zawsze o tym, że jest to jednak bardzo trudne pole działalności – wskazał Jacek Pogórski.

Trudne, ale i ważne pole działania, wiążące się z polską tradycją oraz historią.

– Dzięki uporowi i niezłomności polskich chłopów, nie udało się w pełni wprowadzić w Polsce komunizmu, nie udała się kolektywizacja – bo polski rolnik nie oddał ziemi. Nie udała się dechrystianizacja – bo polski rolnik nie oddał swoich wartości – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas XVIII Kongresu Gmin Wiejskich w Poznaniu.

Andrzej Duda podkreślił także, że chciałby, aby w konstytucji znalazły się zapisy o „szczególnej ochronie polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego, jakie polskiemu państwu zapewnia polska wieś i produkcja realizowana przez polskich rolników”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl