Sukcesy Polaków w badaniach nad wykrywalnością nowotworów

Naukowcy przekonują, że wkrótce rak jajnika będzie możliwy do zdiagnozowania w bardzo wczesnym stadium jego zaawansowania i to za pomocą testów krwi. Odkrycia dokonali polscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo diagnostyka nowotworów jajnika będzie o wiele szybsza. We wczesnym wykryciu mają pomów specjalne testy krwi.

– Nasz test opiera się o wiele parametrów. Nie jest opary tylko i wyłącznie o jedną cząsteczkę, tylko jest oparty o 7 cząsteczek mikro RNA. Dzięki temu i dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć z zakresu analizy danych, jesteśmy w stanie skonstruować test, który jest bardziej skuteczny niż to, co my do tej pory mogliśmy stworzyć – zaznaczył Konrad Stawiski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

– Innowacja polega na tym, że nasze narzędzie wykrywa raka jajnika bez względu na ich typ histopatologiczny, czyli nie ważne, jaki jest to rodzaj guza, to jesteśmy w stanie to wykryć. Po drugie, wykrywamy tego raka bez względu na to, jakie jest de facto jego zaawansowanie, czyli wykrywamy to, co jest tak naprawdę ważne w diagnostyce raka jajnika, wczesne postaci choroby – powiedział prof. Wojciech Fendler, Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Dzięki testowi krwi jest możliwe wykrycie 9 na 10 przyczyn zachorowań na nowotwór jajnika. Szacuje się, że jedna na 75 kobiet narażona jest na ryzyko wystąpienia tej choroby.

– Według tego testu, którym dysponujemy, parametry diagnostyczne osiągały czułość około 90 proc. Czyli byliśmy w stanie wykryć tak naprawdę 9 na 10 przypadków nowotworu w populacji. Problem polega na tym, że możemy wykryć niestety pewną pulę tzw. przypadków fałszywie dodatnich, czyli osoby, co do których wydaje się, że są chore, podczas, gdy tak naprawdę choroby nie mają. To jest to, nad czym teraz pracujemy. Zwiększeniem swoistości badania, czyli zapewnienia, że osoby, które uzyskają wynik, są naprawdę chore i potrzebują diagnostyki i leczenia” – podkreślił prof. Wojciech Fendler.

Dzięki odkryciom polskich naukowców, kobiety z całego świata będą miały szanse na szybszą diagnostykę nowotworu jajnika, a co za tym idzie, zwiększą swoje szanse na wyleczenie nowotworu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl