fot. PAP/Grzegorz Momot

Sucha Beskidzka: Zaprezentowany został nowy program rządowy ,,Stop smog”

O tym, jak ważna i potrzebna jest walka ze smogiem, rozmawiano w Suchej Beskidzkiej. Zaprezentowany został także rządowy program ,,Stop smog”, zapewniający środki finansowe m.in.: na wymianę pieców czy ocieplenie budynków. Wsparcie skierowane jest do rodzin najbardziej potrzebujących.

Jakość powietrza ma ogromny wpływ na jakość naszego życia i życia przyszłych pokoleń. Statystyki są tu zatrważające.

Co roku w Polsce z powodu fatalnej jakości powietrza umiera około 46 tysięcy osób – zwróciła uwagę Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Należy walczyć z tym, co niszczy zdrowie Polaków, a także prowadzi do śmierci.

Najwyższa pora, żebyśmy zaczęli konsekwentnie, ponad podziałami partyjnymi, walczyć z czymś, co niszczy zdrowie Polaków, a także niesie śmierć rocznie kilkudziesięciu tysiącom osób – wskazał Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Jarosław Gowin dodał, że w walce ze smogiem istotna jest współpraca wielu ministerstw: Środowiska, Energii, Przedsiębiorczości i Technologii, ale także Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wraz z panią minister Jadwigą Emilewicz uruchomiliśmy specjalny program badawczy, którego efektem będzie wypracowanie nowoczesnych polskich technologii. Zapewnią one z jednej strony emisję, która będzie akceptowalna z punktu widzenia norm zdrowotnych, a z drugiej strony nowa energia musi być też opłacalna. Badania są zaawansowane. Myślę, że w ciągu roku będziemy mieli wymierne efekty – ocenił minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Rząd chce skutecznie walczyć ze smogiem, stąd liczne inicjatywy podejmowane w tym celu. Jedną z nich jest rządowy program „Stop smog”, zaprezentowany wczoraj w Suchej Beskidzkiej.

Program „Stop smog” pomoże najuboższym rodzinom, które nie mogą poradzić sobie np. z kosztami wymiany pieca, ale również termomodernizacji obiektu – podkreślił Stanisław Lichosyt, burmistrz Suchej Beskidzkiej.

O szczegółach wsparcia mówiła minister przedsiębiorczości i technologii.

Za sprawą tych środków będziemy mogli ocieplić, wymienić okna i drzwi, a następnie źródło ciepła najbardziej potrzebującym – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz.

Zainteresowanie programem jest bardzo duże – akcentował Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Uzyskanie 80 proc. dofinansowania z rządu i 20 proc. z samorządu wydaje się być dobrym kierunkiem, dobrą odpowiedzią i sposobem rozwiązania problemu. Sucha Beskidzka obok 8 innych gmin w województwie małopolskim jest na niechlubnej liście Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) miast o najgorszej jakości powietrza w całej Europie, a to jest także pewna motywacja do tego, żeby podjąć działania w sposób intensywny, zdecydowany i przede wszystkim odważny. Do tego trzeba nakłonić ludzi, ale aby ich przekonać, także trzeba im zabezpieczyć możliwość finansowania rozwiązań u siebie w domu – Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Program „Stop smog” jest także odpowiedzią na tzw. uchwałę antysmogową, która obliguje wszystkich mieszkańców Małopolski do wymiany tzw. kopciuchów do końca 2022 roku. Jeszcze szybciej, bo już od września tego roku, w samym Krakowie zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem i drewnem.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl