Strona polska wybrała 12 projektów do inicjatywy Coal Regions in Transition

Strona polska wybrała 12 z zaproponowanych wstępnie 36 projektów do realizacji w ramach unijnego programu wsparcia dla regionów górniczych, będących w transformacji (Coal Regions in Transition) – poinformował dzisiaj wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

„W piątek rozstrzygnęliśmy, że zgłaszamy 12 projektów. Niebawem będziemy chcieli je zaprezentować” – powiedział dziennikarzom wiceminister.

Tłumaczył przy tym, że wybierając projekty z 36 zaproponowanych kierowano się przede wszystkim możliwością ich szybkiej realizacji, znaczeniem dla gospodarki regionu oraz innowacyjnością.

„Najważniejsze kryteria dotyczyły tego, by projekt był realny i jak najszybciej realizowalny, a nie badawczy czy analityczny; możliwy do zrealizowania w konkretnym czasie i osiągający konkretny cel, który jest celem innowacyjnym. Musimy pokazać, że poprzez dany projekt dajemy coś innowacyjnego dla gospodarki, unowocześniamy ją” – wyjaśnił Grzegorz Tobiszowski.

Przypomniał, że pierwotnie inicjatywie nadano charakter pilotażowy – pod kątem woj. Śląskiego. Potem Komisja Europejska zdecydowała, że program ten zostanie poszerzony o inne regiony górnicze w Unii Europejskiej. Zainteresowani środkami z tej inicjatywy są – jak mówił wiceminister – m.in. Niemcy i Hiszpanie.

Wśród zgłaszanych przez stronę polską projektów do inicjatywy Coal Regions in Transition będą m.in. – według Grzegorza Tobiszowskiego – plany stworzenia elektrowni szczytowo-pompowej na terenie likwidowanej obecnie kopalni Krupiński w Suszcu czy przygotowany przez Jastrzębską Spółkę Węglową projekt dotyczący ogniw wodorowych, również na dawnym terenie Krupińskiego.

„Obecnie wchodzimy w bardzo ważny etap negocjacji i rozmów na etapie szczegółowym, także odnośnie harmonogramu realizacji i sposobu finansowania” – zaznaczył wiceszef resortu energii.

Przypomniał, że Polska zabiega, aby połowa środków na projekty realizowane w ramach tej inicjatywy pochodziła z Unii Europejskiej, a połowa ze środków krajowych.

Projektami miałyby zarządzać zgłaszające je podmioty – to m.in. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębska Spółka Węglowa i inne podmioty górnicze, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna czy samorząd woj. śląskiego.

Wiceminister podkreślił, że projekty zgłoszone do realizacji w ramach inicjatywy są kompatybilne z rządowym Programem dla Śląska i wynikają z niego, zaś sam program jest częścią Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Grzegorz Tobiszowski ocenił, że dla Komisji Europejskiej takie usytuowanie projektów, które są niejako potwierdzone rządową strategią, bardzo je wzmacnia i uwiarygadnia, stając się dodatkowym walorem.

Lista projektów, które ostatecznie będą realizowane, ma zostać ogłoszona pod koniec tego roku na szczycie klimatycznym w Katowicach. COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbędzie się w stolicy Górnego Śląska w dniach 3-14 grudnia 2018 roku. W trakcie wydarzenia, w którym weźmie udział nawet 40 tys. uczestników z blisko 200 krajów, planowane jest m.in. przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie.

Następne spotkanie w sprawie platformy Coal Regions in Transition odbędzie się 12-13 lipca w Brukseli. Wezmą w nim udział, oprócz przedstawicieli resortu energii, także reprezentanci polskich górniczych spółek, regionalnego samorządu oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl