fot. TVP Info

Stowarzyszenie Dziennikarzy RP: Atak na M. Ogórek uznajemy za nieakceptowalną formę demonstracji

Atak na Magdalenę Ogórek uznajemy za nieakceptowalną formę demonstracji – napisano w oświadczeniu Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP ws. ataku na dziennikarkę TVP Info. Podkreślono, że w przestrzeni publicznej nie ma miejsca na agresję i chamskie zachowanie.

Do ataku na Magdalenę Ogórek doszło w sobotę wieczorem przed wejściem do siedziby TVP przy Placu Powstańców Warszawy. Ona sama na Twitterze tak zrelacjonowała to zajście:

„Auto oplute, porysowane, obklejone całkowicie naklejkami, wyzwiska, rzucanie się pod koła. Szarpanina i przemoc. Tak wyglądał mój wyjazd z TVP (…)” – napisała Magdalena Ogórek.

Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w poniedziałkowym oświadczeniu napisało: „Różnimy się w poglądach, krytycznie oceniamy działalność programową telewizji publicznej, uważamy, że propaganda wyparła tam rzetelne dziennikarstwo, ale nie zgadzamy się, by w stosunku do pracowników TVP stosowano przemoc i agresję”.

Dodano, że atak na Magdalenę Ogórek przed siedzibą telewizji uznają za „nieakceptowalną formę demonstracji”.

„W przestrzeni publicznej nie ma miejsca na agresję i chamskie zachowanie. Nie zgadzamy się na uliczną anarchię” – podkreślono w oświadczeniu.

W oświadczeniu oceniono, że „od mowy nienawiści już bardzo blisko do barbarzyńskich czynów”.

„Oczekujemy, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo właściwie ocenią atak demonstrantów na panią Magdalenę Ogórek. W przyszłości zaś dołożą starań, by nie dopuścić do podobnych incydentów” – dodano.

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji kom. Sylwester Marczak poinformował w poniedziałek, że w związku z sobotnimi wydarzeniami funkcjonariusze ustalili personalia ośmiu osób. Dwie zostały już przesłuchane. Jak dodał, osoby te odmówiły odpowiedzi na pytania, dlatego policja skieruje wnioski o ich ukaranie do sądu.

Atak na Magdalenę Ogórek potępili zarówno dziennikarze, jak i politycy, m.in.: minister SWiA Joachim Brudziński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, prezes PSL Władysław Kosiniak – Kamysz, szef klubu PO Sławomir Naumann, liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, szef RMN Krzysztof Czabański, a także TVN S.A. oraz oddział warszawski SDP.

W sobotę późnym wieczorem na profilu twitterowym @PolskaNormalna zamieszczono komentarz i film, na którym pokazano akcję protestacyjną wobec Magdaleny Ogórek. W tweecie można było przeczytać, że przed „TVPiS” odbyło się „pożegnanie Ogórek po seansie kłamstw i nienawiści w #Minela20”. Autor tweeta zacytował wyzwiska pod adresem Ogórek: „sprzedajna kłamczucha”, „wstyd i hańba”, „zatrudnijcie dziennikarzy”, a także napisał „tam nas powinno być kilkaset tysięcy. To jest centrum kłamstwa i propagandy pisowskiej dyktatury ciemniaków”.

Na filmie widać, jak do szyb auta Ogórek przykładane są zapisane kartki papieru, a niektóre przyklejane. Część protestujących próbowała uniemożliwić dziennikarce odjechanie samochodem, tarasując ulicę. Osoby te zostały odciągnięte na bok przez policję i ostatecznie Magdalenie Ogórek udało się odjechać.

PAP/RIRM

drukuj