Happening – STOP umowom śmieciowym

Co czwarty Polak w wieku od 18 do 24 lat jest bezrobotny, a 70 proc. tych, którzy pracują zatrudnionych jest na umowach śmieciowych. Sprzeciw wobec takiej sytuacji wyraża NSZZ „Solidarność”. W maju związek wręczył premierowi odpowiednią ustawę, a obecnie prowadzi kampanię STOP umowom śmieciowym.

W ramach kampanii dziś w Lublinie odbędzie się happening pod hasłem:,,Zasyp Tuska” umowami śmieciowymi. Spotkanie, które organizuje Solidarność rozpocznie się w południe na Placu Marii Curie – Skłodowskiej.

Chcemy uświadomić młodym ludziom, że umowy śmieciowe nie dają  pracownikom żadnych praw gwarantowanych w Kodeksie Pracy – mówi Marek Wątorski, zastępca przewodniczącego regionu środkowo- wschodniego NSZZ „Solidarność” w Lublinie.

– Jest to w stosunkach pracowniczych patologia, z którą należy walczyć. W ten sposób pracownik zatrudniony na takiej umowie cywilno- prawnej jest pracownikiem drugiej kategorii. Nie ma możliwości skorzystania ze wszystkich praw pracowniczych określonych w kodeksie pracy. Nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego, do urlopu macierzyńskiego, tzw. tacierzyńskiego, do ochrony wynagrodzenia, a jego odpowiedzialność materialna m.in. za szkody wobec zleceniodawcy, pracodawcy jest nieograniczona bo w tym wypadku reguluje to kodeks cywilny, a nie kodeks pracy – dodaje Marek Wątorski.

Janusz Śniadek, były przewodniczący NSZZ „Solidarność” zwraca uwagę, że umowy śmieciowe, czyli umowy o dzieło, umowy zlecenia oraz inne umowy o świadczeniu usług – to także zagrożenie dla rozwoju gospodarczego naszego kraju i przyszłości polskich rodzin.

– Umowy śmieciowe to jest jedno z największych zagrożeń dla polskiego  runku pracy, dla rozwoju gospodarczego Polski. To przekłada się także na demografię, na polską rodzinę. Ludzie nie mający stałego zatrudnienia, większość pracuje na umowach śmieciowych  nie  maja poczucia bezpieczeństwa, które jest niezbędne dla zakładania rodziny, dzieci, ale też posiadania domu. Są oni obywatelami drugiej kategorii, najczęściej nie mają oni zdolności kredytowej. Łańcuch tych powiązań jest ogromny. Dzisiaj walka z umowami śmieciowymi jest jakby wspólnym mianownikiem dla bardzo wielu najistotniejszych polskich problemów – mówił Janusz Śniadek, były przewodniczący NSZZ Solidarność.

Natomiast jutro o godz. 16.30 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II odbędzie się debata na temat  umów śmieciowych. Wezmą w niej udział prof. Adam Biela, prof. Józefa Hrynkiewicz, Janusz Śniadek – przewodniczący  NSZZ „S” oraz organizacje studenckie.

Pos. Józefa Hrynkiewicz zwraca uwagę na obowiązek poszanowania godności osoby ludzkiej przez pracodawców, którzy – jak podkreśla – powinni tworzyć warunki rozwoju zawodowego swoim pracownikom.

Jeśli zatrudnia to znaczy, że potrzebuje tego pracownika, potrzebuje jego pracy. A jeśli potrzebuje tego pracownika to powinien tego pracownika szanować i powinien temu pracownikowi tworzyć warunki rozwoju zawodowego, bo ten pracownik nie jest śmieciem, ani tez nie jest czymś, co można wypożyczyć, co można lizingować. Wprowadzanie tego rodzaju warunków i stosunków jest po prostu czymś oburzającym, czymś co narusza godność pracy, godność człowieka pracy, czymś co dokładnie wskazuje, że to nie praca jest dla człowieka, ale człowiek dla pracy – powiedziała pos. Józefa Hrynkiewicz.

 

Wypowiedź  Janusza  Śniadka:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź  poseł Józefy Hrynkiewicz:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl