Stolica uczciła 72. rocznicę Powstania Warszawskiego

W niedzielę w Warszawie odbyły się obchody 72. rocznicy Powstania Warszawskiego. Na Zamku Królewskim rozpoczęła je uroczysta sesja Rady Warszawy. Wieczorem sprawowana była Msza św. polowa oraz odbył się apel pamięci z udziałem władz państwowych.

Prezydent Andrzej Duda skierował list do uczestników uroczystości, ktory odczytał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

„Czcimy pamięć uczestników Powstania Warszawskiego, które było kolejnym ogniwem w długim łańcuchu walk naszego narodu o wolność. Ale nie chcemy jedynie wspominać ich czynów. Chcemy z pamięci o zrywie Warszawy czerpać siłę do umacniania współczesnej polskiej wolności. Chcemy, żeby powstanie 1944 roku było źródłem dumy i inspiracji dla suwerennej RP. Szanowni państwo, Powstanie Warszawskie było walką o nową Polskę. Jego uczestnicy chcieli, by ojczyzna odrodziła się ponownie –  jako kraj lepszy i sprawiedliwszy” – pisał prezydent.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wręczył powstańcom odznaczenia państwowa. Niech miłość do Ojczyzny, której symbolem jest powstanie, wzrasta w kolejnych pokoleniach” – mówił szef Ministerstwa Obrony Narodowej. 

– Aby była wśród nas, aby odbudowała to, co najważniejsze dla każdego Polaka: niepodległość. Bo ponad wszystkimi różnicami, podziałami, dyskusjami ta wielka nauka, jaka płynie z waszego wiekopomnego czynu, to właśnie to, że dla każdego Polaka najważniejsza jest niepodległość Polski! I nie ma nic, co byłoby ważniejsze dla narodu Polskiego – niepodległość! To nas wszystkich jednoczy, to nas wszystkich łączy. To prowadzi nas zawsze do przodu, do zwycięstwa! – podkreślał Antoni Macierewicz.

Na zakończenie dnia na Placu Krasińskich przy pomniku Powstania Warszawskiego odbył się koncert „Nowe pokolenie 16/44”.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wynosiły nawet do 180 tys. zabitych.

RIRM

drukuj