fot. twitter.com

Stary Sącz: Trwa Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe „Idee – Człowiek – Filozofia”

Trwa Międzynarodowe Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe „Idee – Człowiek – Filozofia” w Starym Sączu. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Człowiek w świecie – odkrywanie i przekraczanie granic”. Podczas 5 dni spotkań wystąpi ponad 60 prelegentów, którzy poruszą ważne kwestie dotyczące człowieka, kultury i życia społecznego.  

To już dziesiąte Międzynarodowe Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe „Idee – Człowiek – Filozofia”, organizowane przez prof. Włodzimierza Dłubacza. Spotkanie odbywa się, w górach, w otoczeniu przyrody. Uczestników jednoczą nie tylko prelekcje, ale także wspólne Msze święte, posiłki i wycieczki.

 – To jest połączone też tak po ludzku (bo to są wakacje), z tym, żeby nie tylko na tych wykładach – krótkich skądinąd – siedzieć i dyskutować, ale żeby być razem – tłumaczy prof. Włodzimierz Dłubacz z KUL. 

Seminarium ma na celu wymianę myśli i dyskusję na temat ludzkiego życia w odniesieniu do różnych dziedzin życia. 

– Nam potrzeba pełnego oglądu świata, nie tylko jednostronnego czy tylko filozoficznego, czy tylko fizykalnego, czy tylko biologicznego. Stąd pomysł, żeby się mogli spotkać tutaj ludzie różnych specjalności, ci, którzy mają coś do powiedzenia w nauce, ci, którzy rzeczywiście szukają prawdy, nie są cynikami, czy karierowiczami – wskazuje prof. Włodzimierz Dłubacz.    

Prawdy, która często jest zagrożona.

– Próbujemy dyskutować nad ważnymi zagadnieniami dla człowieka, dla jego kultury, mając świadomość zagrożenia tej kultury europejskiej, kultury łacińskiej, zagrożenia dla kultury chrześcijańskiej. Stąd świadomie podejmujemy co roku inny temat – wyjaśnia prof. Włodzimierz Dłubacz.   

Temat, mimo, że inny, to jednak zawsze dotyczy człowieka i jest oparty na filozofii klasycznej.

– Wydaje się, że ten podkład filozoficzny jest kluczowy, czyli daje pewne rozumienie świata, życia społecznego, rozumienie człowieka, a na tej kanwie mamy refleksje społeczną i refleksję historyczną, ekonomiczną, a więc bardzo szerokie spektrum zagadnień niezwykle istotnych dla naszego współczesnego życia – podkreśla prof. Mieczysław Ryba z KUL i WSKSiM. 

Jednym z aspektów jest także prawo, które towarzyszy człowiekowi w życiu.

– Główną przyczyną, determinacją prawa jest to, iż ono dotyczy człowieka, a zatem istoty, która jest godna, wolna, suwerenna, która pełni rolę w życiu społecznym podmiotu – akcentuje prof. Paweł Skrzydlewski z PWSZ Chełm. 

W dzisiejszym świecie prawo bardzo często jest przeciwko człowiekowi i jego życiu. Seminarium ma przypomnieć, że prawo stanowione musi uwzględniać prawo naturalne – zaznacza prof. Paweł Skrzydlewski.

– Prawo ludzkie nie jest wolne od związku z prawem Bożym, z prawem naturalnym – wskazuje prof. Paweł Skrzydlewski.

Temat X edycji seminarium jest bardzo szeroki, dlatego wśród prelegentów są także biolodzy, ekonomiści, teolodzy, historycy i politolodzy. Seminarium zakończy się w sobotę 20 lipca.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl