Starachowice: referendum ws. przyszłości szpitala

Pozostawienie szpitala w dotychczasowej formule Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej lub przekształcenie go w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – taki wybór mieli pracownicy szpitala w Starachowicach w odbywającym się w środę referendum.

Choć ostateczną decyzję ws. przyszłości starachowickiego szpitala mają podjąć powiatowi radni, zarząd powiatu złożył wniosek o przeprowadzenie referendum wśród pracowników. „Chcemy, by wszystkie osoby uprawnione mogły zabrać w tej sprawie głos i żeby był on znany radzie” – powiedział starosta starachowicki Andrzej Matynia. Obecnie dług szpitala to ponad 44 mln zł.

Według władz powiatu nie powoduje to obecnie problemów z płynnością. „Nie spodziewamy się, że kłopoty będą za miesiąc czy rok, ale w dłuższej perspektywie, jeżeli zmiany nie zostaną wdrożone, możemy się spodziewać poważnych problemów, dlatego musimy działać już teraz” – powiedział starosta starachowicki. Referendum zakończyło się o 19.30.

Do tego czasu pracownicy mieli okazję wypowiedzieć się, jakie ich zdaniem powinny być dalsze losy szpitala. Mają do wyboru dwa warianty. Pierwszy zakłada pozostawienie szpitala w dotychczasowej formie „oczywiście uznając, że konieczny jest plan naprawczy, który umożliwi zakładowi w przyszłości poradzenie sobie z ciążącymi zobowiązaniami” – powiedział Matynia. Drugi wariant to przekształcenie szpitala w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością „przy założeniu, że również będą konieczne zmiany, ale w takiej sytuacji kredyt zostaje przejęty przez powiat starachowicki” – wyjaśnił starosta.

Dodał, że powiat zwróci się wówczas do ministra zdrowia o udzielenie dotacji. W takiej sytuacji spółka będzie zobowiązana płacić powiatowi czynsz dzierżawny z budynków, którymi dysponuje w takiej wysokości, w jakiej powiat spłacałby raty kredytu – powiedział Matynia. Wariant ten zakłada, że 100 proc. udziałów w nowo powstałej spółce posiadałby powiat starachowicki. Starosta dodał, że formalnie referendum nie jest zobowiązujące dla radnych, ale chce on, żeby radni wiedzieli, czego chcą pracownicy szpitala.

W komisji ds. przeprowadzenia referendum zasiada m.in. czterech obserwatorów ze starostwa oraz przedstawiciele wszystkich sześciu związków zawodowych działających przy szpitalu. Oficjalne wyniki referendum będą znane najpóźniej w czwartek. Historia starachowickiego szpitala sięga 1906 roku. W marcu 2009 roku otwarto nową siedzibę placówki, której budowa trwała 27 lat. PZOZ w Starachowicach dysponuje ok. 500 łóżkami.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl