Stanowisko Ukrainy ws. nauczania języków mniejszości

Ukraina wypełni rekomendacje Komisji Weneckiej dotyczące nauczania języków mniejszości. Komisja nie uważa, aby nowe prawo edukacyjne uderzało w mniejszości narodowe.

Według nowego systemu oświaty na Ukrainie, nauczanie w językach mniejszości będzie możliwe jedynie do czwartej klasy szkoły podstawowej. W klasach wyższych przedmioty będą wykładane po ukraińsku. Takie rozwiązanie budzi emocje – wskazał dr Robert Derewenda.

– Po rozpadzie ZSRR na terenie Ukrainy zostały narodowości krajów, które dzisiaj stanowią odrębne państwa. Mówimy przede wszystkim o Polakach, ale mówimy również o innych narodowościach i Ukraina powinna w jakiś sposób uszanować tę narodowość, tych innych rzeczywiście nacji, które zamieszkują dzisiaj na Ukrainie – wskazał historyk.

Przeciwko reformie ostro zaprotestowały przede wszystkim Węgry oraz Rumunia. Polska natomiast podpisała już z Ukrainą dwustronną umowę, która gwarantuje prawo obu mniejszości do nauczania w językach ojczystych. To ważne porozumienie dla wzajemnych stosunków dyplomatycznych.

 – To jest bardzo ważne dla dzisiejszych stosunków polsko-ukraińskich, aby państwo ukraińskie pokazało Polakom, że rzeczywiście dba o tę polską tożsamość narodową na Ukrainie, że Polacy swobodnie mogą rozwijać swoją narodowość, że mogą rzeczywiście wyznawać swoją religię, że mogą swobodnie mówić w języku polskim i uczyć się tego języka polskiego – powiedział dr Derewenda.

Sprawę zbadali także prawnicy działający przy Radzie Europy. Zdaniem Komisji Weneckiej, nowe regulacje nie godzą w prawa mniejszości narodowych. Jednocześnie zwrócono się do ukraińskich władz o przedłużenie okresu wprowadzania reformy w życie. Termin końcowy wyznaczono na 2020 r. Resort edukacji Ukrainy obiecał wykonanie zaleceń i zapewnił o współpracy z mniejszościami narodowymi.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl