W środę otwarcie Przystanku „Historia” w Nowym Jorku

Przystanek „Historia” to miejsce w rodzaju klubu dyskusyjnego, w którym rozmawiamy o historii Polski i w którym przedstawiane są m.in. nasze wystawy – powiedział prezes IPN Jarosław Szarek, który w środę w Nowym Jorku weźmie udział w inauguracji nowej placówki.

Otwarcie Przystanku „Historia” w Nowym Jorku to jeden z głównych celów wizyty delegacji Instytutu Pamięci Narodowej w USA. IPN w Stanach Zjednoczonych reprezentować będzie prezes Instytutu dr Jarosław Szarek. Obecne będą także dyrektorka Biura Edukacji Narodowej IPN Justyna Skowronek i dyrektorka Archiwum IPN Marzena Kruk.

„Instytut Pamięci Narodowej od wielu lat jest obecny w Stanach Zjednoczonych, gdzie działa wiele instytucji bardzo zasłużonych dla polskiej kultury i historii. To tam, gdzie znajduje się największa społeczność polonijna na świecie, od wielu lat współpracujemy z Instytutem Józefa Piłsudskiego, z Fundacją Kościuszkowską” – powiedział PAP i IAR Jarosław Szarek.

Jak przypomniał, kilkanaście dni temu nagrodę Kustosz Pamięci Narodowej, czyli „najbardziej prestiżowej nagrodę, którą IPN wręcza środowiskom i osobom szczególnie pielęgnującym pamięć o naszej historii”, otrzymało Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP). Spotkanie z nimi jest jednym z punktów programu, który delegacja IPN zrealizuje w USA.

„Takim głównym, poza spotkaniami ze środowiskami polskimi w Stanach Zjednoczonych – Nowym Jorku czy +amerykańskiej Częstochowie+ – jest otwarcie w Nowym Jorku Przystanku +Historia+. Przystanek to miejsce, gdzie spotykamy się i rozmawiamy, dyskutujemy na temat historii Polski. To miejsce w rodzaju klubu dyskusyjnego, w którym przedstawiane są także m.in. nasze wystawy” – dodał Szarek.

„Przystanki +Historia+ działają w wielu miejscach w Polsce. Od paru lat działa Przystanek w Wilnie, od paru tygodni w Brukseli. Teraz otwieramy w Stanach Zjednoczonych, (…) dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, dzięki polskiej ambasadzie w Stanach Zjednoczonych” – dodał Szarek.

„Ta liczba pomysłów, które tam możemy realizować, jest nieograniczona. Przystanki +Historia+ to doświadczenie polskie. W kraju prowadzą bardzo szeroką działalność. Myślę, że placówka w Nowym Jorku też będzie tętniła życiem. Jest taki czas, że zainteresowanie historią okazują nie tylko Polacy żyjący w kraju. To nasza odpowiedź na ten czas” – podkreślił.

Zdaniem prezesa IPN jest „bardzo duże zapotrzebowanie na ofertę, którą przez 17 lat swojej działalności wypracował Instytut Pamięci Narodowe”.

„Co kwartał nasi archiwiści jeżdżą do archiwów zagranicznych, co kwartał pracownicy Biura Edukacji prezentują nasze książki, nasze wystawy w Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy obecni w Stanach, a Przystanek będzie tylko stałym miejscem naszych spotkań. Raz na kwartał będą tam przyjeżdżać nasi pracownicy, by spotykać się z nauczycielami pracującymi w polskich szkołach, z uczniami, aby dzielić się naszym doświadczeniem, a jednocześnie pokazywać nasz dorobek” – zapowiedział.

Działalność Przystanku „Historia” zainauguruje wykład na temat operacji polskiej NKWD z 1937 roku, czyli – jak podkreślił Szarek – „praktycznie niefunkcjonującego w świadomości społecznej ludobójstwa na co najmniej tysiącach naszych rodaków, którzy pozostali w Związku Sowieckim po podpisaniu traktatu ryskiego”. Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja dokumentów dotyczących tej zbrodni, przechowywanych w Archiwum IPN. Zaprezentowane zostanie także utworzone w maju tego roku Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej, a także nowy multimedialny projekt Instytutu – Archiwum Pełne Pamięci.

Prócz tego w programie Przystanku znajdą się pokazy filmów, spotkania autorskie, projekcje filmów.

Inauguracja działalności placówki odbędzie się w Konsulacie Generalnym RP, przed uroczystym otwarciem zaplanowano m.in. konferencję prasową z udziałem prezesa IPN i Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Macieja Golubiewskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl