Spotkanie Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny

Na zamku w Lublinie spotkali się członkowie Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny, aby wspólnie podzielić się opłatkiem. Na spotkaniu rozdane zostały również nagrody dla zwycięzców Konkursu Literacko-Plastycznego „Zwyczaje i obrzędy naszych dziadków”.

Na terenie województwa lubelskiego działa 109 towarzystw regionalnych.

– Jest to rzesza ponad 10 tys. działaczy, którzy kultywują kulturę, zajmują się historią. Zajmują się też po części ekologią. Podejmują działania integracyjne społeczności lokalnych, a także działają na rzecz rozwoju społeczności lokalnych szczególnie w aspekcie kultury i życia społecznego – powiedział prof. Sławomir Patrycki, Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny.

Regionaliści wydają także książki, organizują wykłady, dbają o renowację nagrobków, kapliczek i krzyży. Poświęcają swój czas i pracują społecznie, aby dbać o to, co najcenniejsze w ich małych ojczyznach.

– Wiem, jak ważne jest to, co robicie. To odkrywanie tego bogactwa, które wydaje się, że jest lokalne, ale okryte na nowo jest przywracane całej Polsce. Państwo jesteście najlepszymi gospodarzami, stróżami, opiekunami tego, co jest tym tworem kulturowym Polski, które jest najcenniejsze – powiedział senator Stanisław Gogacz.

Regionaliści tradycyjnie spotkali się w Lublinie, aby podzielić się opłatkiem.

Tegoroczne spotkanie opłatkowe połączone było z rozdaniem nagród dla zwycięzców Konkursu Literacko-Plastycznego „Zwyczaje i obrzędy naszych dziadków”. Jego organizatorem była Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Swoim patronatem konkurs objęli Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz marszałek województwa lubelskiego.

– W tym roku w konkursie literackim spłynęło 38 prac, a w konkursie plastycznym 146 – powiedziała dr Magda Parzyszek, Instruktor ds. oświatowych i regionalizmu Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.

Zwycięzcą w kategorii literackiej na poziomie szkół gimnazjalnych pierwszą nagrodę zdobył Paweł Szychta z gimnazjum w Łukowie.

Swój wiersz Paweł zatytułował: „Anioł Pański – refleksja mojego dziadka”.

– Zawszę kiedy jadę do domu moich dziadków, to po niedzielnej Mszy św., po rozmowie z nimi, zanim wyjedziemy rodziną stamtąd, odmawiamy Anioł Pański. To było dla mnie taką motywacją i inspiracją do napisania tego wiersza – zaznaczył Paweł Szychta, zwycięzca konkursu literackiego.

W tym roku konkurs wzbudził duże zainteresowanie przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

– Ci młodzi ludzie znajdują czas, żeby zapukać do drzwi babci. Usiąść z babcią i dziadkiem i porozmawiać o tym, co jest ważne dla nich. Zachwyciły nas pracę uczestników. Były obrzędy weselne oraz pogrzebowe, ale najwięcej było opisów związanych ze świętami Bożego Narodzenia – powiedziała Grażyna Gliwka z Towarzystwa Regionalnego Gminy Niemce.

Bardzo ważną rolę ogrywają nauczyciele, którzy inspirują swoich uczniów do poznawania historii i kultury regionalnej.

– Jedna z nauczycielek mi dziś powiedziała – wie Pani co, Pani Magdo – największą nagrodą było dla mnie to, że te dzieciaki przyjechały dziś w strojach ludowych. Ja ich nie musiałam do tego zachęcać – podkreśliła dr Magda Parzyszek.

Kolejny konkurs odbędzie się już w nowym roku szkolnym.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl