Spotkanie premierów państw bałtyckich

W Warszawie odbyło się spotkanie premierów państw bałtyckich. Premier Beata Szydło z szefami rządów Litwy i Łotwy rozmawiała o bezpieczeństwie, projektach infrastrukturalnych, w tym o projekcie Via Baltica, oraz o bieżących sprawach z unijnej agendy. Premiera Estonii – którego zatrzymały w kraju sprawy wewnętrzne – zastąpił ambasador.

Dzisiejsze spotkanie premierów państw bałtyckich jest kontynuacją rozmów jakie w maju tego roku były prowadzone w Tallinie. Polska przywiązuje istotne znaczenie do współpracy regionalnej. Jednym z kluczowych wyzwań są połączenia infrastrukturalne regionu, które powstają przy udziale unijnych środków finansowych.

– Rozmawialiśmy dzisiaj o połączeniach infrastrukturalnych między naszymi państwami, kontynuujemy realizację nowoczesnych połączeń drogowych Via Baltica i kolejowych Rail Baltica, które powstają przy udziale unijnych środków finansowych. Udana realizacja tych projektów stymulować będzie rozwój gospodarczy naszych krajów i całego regionu – informowała Beata Szydło.

Polska aktywnie włącza się także w projekty wzmacniające bezpieczeństwo państw bałtyckich i całego regionu. Nasz kraj widzi potrzebę zacieśnienia współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa na forum Unii Europejskiej, NATO i w wymiarze regionalnym.

– Polska od lat angażuje się w zapewnienie bezpieczeństwa państw bałtyckich. Będziemy nadal uczestniczyć w misjach patrolowych realizowanych na przestrzeni powietrznej państw bałtyckich przez sojusznicze lotnictwo. Nasze kraje mają już doświadczenie związane z zagrożeniami hybrydowymi m.in. atakami cybernetycznymi – dodała premier.

Zdaniem szefa litewskiego rządu Sauliusa Skvernelisa współpraca między krajami bałtyckimi a Polską wzmocni konkurencyjność naszego regionu. Mowa tu między innymi o współpracy energetycznej.

– Porozumienia w sprawie synchronizacji systemów elektroenergetycznych za pośrednictwem Polski jest bardzo ważna dla państw bałtyckich. Ma to ogromne znaczenie również dla Polski zwłaszcza jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne. Białoruś to zagrożenie dla krajów ościennych stąd doceniamy zasadniczą pozycję Polski do niekupowania energii od Białorusi. Mam nadzieję, że Łotwa i Estonia dołączą się do stanowiska Polski – podkreślił szef litewskiego rządu.

Podczas dzisiejszego spotkania premierzy państw bałtyckich rozmawiali także o rozwoju jednolitego rynku, w tym rynku cyfrowego, stanowiącego jeden z priorytetów estońskiej prezydencji oraz pracach dotyczących dyrektywny o delegowaniu pracowników.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl