Spotkanie premier Beaty Szydło z paraolimpijczykami

Przełamujecie bariery, które dla wielu ludzi wydają się nie do przejścia – mówiła premier Beata Szydło w trakcie spotkania z medalistami igrzysk paraolimpijskich. Z Rio de Janeiro biało-czerwoni przywieźli 39 medali.

Blisko dwa tygodnie zmagań, ponad 4300 sportowców i 90 biało-czerwonych – Rio de Janeiro było w pierwszej połowie września stolicą sportowej rywalizacji paraolimpijczyków ze 162 krajów. Z Brazylii polscy zawodnicy przywieźli 39 krążków – 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. Jesteśmy z was dumni – podkreśliła premier Beata Szydło w trakcie dzisiejszego spotkania z medalistami igrzysk.

– Medal, rekord, sukces – to wymierne osiągnięcie rywalizacji sportowej. Trzeba też jednak mówić o tym, że państwo przełamujecie też inne bariery, te bariery, które dla wielu ludzi wydają się niemożliwe czy wydają się barierami nie do przejścia – wskazywała Beata Szydło.

 Wierzę, że inspirujemy nie tylko osoby niepełnosprawne, ale i wiele osób sprawnych – mówił dwukrotny medalista igrzysk w Rio Rafał Wilk.

– My jesteśmy doskonałym przykładem, że można, że warto mieć marzenia w życiu i sięgać wysoko, postawić sobie poprzeczkę, patrzeć na szczyt tego naszego marzenia, nie patrzeć gdzieś w dół. Tego efektem są właśnie nasze medale – akcentował Rafał Wilk.

Sportowy wyczyn wymagał od naszych olimpijczyków solidnej pracy – wskazywał prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga.

– Gdyby nie nasi wspaniali, oddani, zaangażowani zawodnicy i ich trenerzy, nie moglibyśmy sięgnąć po ten sukces, który tak naprawdę wypracowali swoją olbrzymią motywacją i determinacją – stwierdził Łukasz Szeliga.

10. miejsce w klasyfikacji medalowej to wielkie osiągnięcie – zaznaczył, zwracając się do paraolimpijczyków, minister sportu Witold Bańka.

– Nie zostaliśmy stworzeni po to, aby przejść przez życie bez celu. Zostaliśmy stworzeni do realizacji rzeczy wielkich. Te wielkie rzeczy wy dokonujecie, dając nam przykład determinacji, walki, wspaniałej, pięknej, czystej rywalizacji – powiedział minister Witold Bańka.

Sport osób niepełnosprawnych jest jednym z filarów polityki prowadzonej przez ministerstwo. Resort nie różnicuje sportowców. Na paraolimpijczyków czekały takie same nagrody finansowe, co na pełnosprawnych zawodników.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 


 

Spotkanie premier Beaty Szydło z paraolimpijczykami – fot. PAP/Marcin Obara

drukuj