fot. twitter.com/BeataKempa_KPRM

Spotkanie minister Beaty Kempy z dyrektorem regionalnym IOM nt. pomocy w Afryce Północnej

Pomoc humanitarna w Afryce Północnej i wzajemna współpraca były głównymi tematami piątkowego spotkania minister ds. pomocy humanitarnej Beaty Kempy z dyrektorem regionalnym Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) na Europejski Obszar Gospodarczy, Eugenio Ambrosim.

„To było bardzo dobre, merytoryczne spotkanie. Pan dyrektor podziękował m.in. za wpłaty, których dokonała Polska na rzecz Funduszu Powierniczego Unii Europejskiej na rzecz Afryki (EU Trust Fund – EUTF)” – powiedziała w piątek PAP Beata Kempa.

„Na pewno będziemy starali się podtrzymać tę relację i wspólnie szukać rozwiązań w kwestii pomocy humanitarnej” – podkreśliła minister.

Beata Kempa zaznaczyła, że Polska jest czwartym pod względem wysokości wpłat donatorem Funduszu Powierniczego UE na rzecz Afryki.

Polska przeznaczyła 50 mln euro na współpracę w ramach Europejskiego Banku Inwestycyjnego i ponad 7 mln euro na Fundusz Powierniczy UE na rzecz Afryki, którego beneficjentem są głównie państwa w północnej Afryce.

Pod koniec grudnia premier Mateusz Morawiecki wraz z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej rozmawiał z premierem Włoch Paolo Gentilonim i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem. W trakcie spotkania kraje Grupy Wyszehradzkiej zapowiedziały przekazanie 35 mln euro na wsparcie Włoch w projektach mających na celu powstrzymanie nielegalnej migracji z Libii.

Departament ds. Pomocy Humanitarnej został powołany w styczniu na mocy rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego. Do jego zadań należy m.in. koordynacja pomocy do krajów potrzebujących, np. w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

PAP/RIRM

drukuj