Społeczny Rok Pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego

W Ciółkowie i Ciółkówku koło Płocka odbędzie się uroczysta inauguracja Społecznego Roku Pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego. Inicjatorem akcji jest Związek Strzelecki Rzeczypospolitej.

Uroczystości rozpoczną się Mszą św. w kościele parafialnym
w Woźnikach. Następnie zostanie odsłonięty i poświęcony pomnik w hołdzie Powstańcom, później zaplanowano apel poległych i salwę honorową.

Do ogólnopolskiego Porozumienia na Rzecz Społecznego Roku Pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego organizatorzy zapraszają każdego, kto chce uczcić i podtrzymywać pamięć o bohaterach.

Dziś zapomina się o tych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości; zapomina się o wysiłku powstańczym pod zaborami – akcentuje mł. insp. Związku Strzeleckiego Paweł Wasążnik.

Jest za mało działań, które upamiętniają powstańców styczniowych. Powstanie Styczniowe jest elementem naszej historii, które zdecydowanie wpływa na wszelkie inne wydarzenia. Na Powstaniu Styczniowym, na jego doświadczeniach opierali się Piłsudczycy, którzy podczas I wojny światowej szykowali się do odzyskania niepodległości. Piłsudzki bardzo mocno podkreślał rolę powstańców styczniowych w historii II Rzeczypospolitej. Oni byli szczególnie docenieni przez II Rzeczypospolitą, a w tej chwili obserwujemy proces jakby zaniku pamięci o Powstaniu Styczniowym. Tak jak się neguje wysiłek Powstańców Warszawskich, a to było wydarzenie w skali historycznej sprzed chwili, tym bardziej jakby zapomina się o tym, co stanowi podstawę walki o niepodległość, czyli wysiłek powstańczy pod zaborami – podkreśla Paweł Wasążnik.

Bulwersuje fakt, że władze polskie nie chcą w sposób godny upamiętnić tak ważne wydarzenie, jakim jest 150 rocznica powstania styczniowego. Przypomnijmy Sejm odrzucił także propozycję roku powstania styczniowego.

– Byliśmy bardzo zbulwersowani tym, że rocznica 150 lat od wybuchu powstania Polskie nie zostaje godnie upamiętniona. Odrzucenie przez Sejm propozycji roku Powstania Styczniowego trochę nas zbulwersowało. Uważamy, że takie rzeczy można zrobić tzw. aktywnością społeczną i stąd pomysł. Zresztą pokrywa się to z działaniami honorowego komitetu, który powołał Jarosław Kaczyński. Chcielibyśmy, żeby rok pamięci o Powstaniu Styczniowym się w jakiś sposób odbył, tzn., żeby nie ograniczyło się to tylko do uroczystości, które wiążą się z wybuchem powstania, ale żeby również przypomnieć postaci powstańców, którzy poświęcili życie za to, żeby można było podtrzymać myśl o niepodległej Rzeczypospolitej – podkreśla Paweł Wasążnik.

Patronat nad Społecznym Rokiem Pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego, objął ks. bp Józef Guzdek, biskup Polowy Wojska Polskiego.

 

Wypowiedź Pawła Wasążnika


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl