Społeczny komitet walczy o odbudowę Pomnika Wdzięczności w Poznaniu

Tylko zmiana prezydenta miasta umożliwi odbudowę Pomnika Wdzięczności w Poznaniu taki sygnał wysyła Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności, który chce, by monument na nowo stanął w stolicy Wielkopolski.

Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa był wotum wdzięczności Polaków za odzyskaną niepodległość i zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Wybudowany w 1932 roku, siedem lat później został zburzony przez Niemców. Od kilku lat o odbudowę pomnika zabiega komitet społeczny, na czele którego stanął prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności.

Do głowy mi nie przyszło, że jako Wielkopolanin i poznaniak będę wstydził się za swój region, za swoje miasto, za swoich współobywateli, że tego pomnika nie postawimy, bo już go nie postawimy – mówił prof. Stanisław Mikołajczak.

Do przeciwników odbudowy pomnika należeli kolejni prezydenci Poznania i to wbrew stanowisku Rady Miasta – przypomniał kandydat na prezydenta miasta Tadeusz Zysk.

Petycja skierowana do prezydenta miasta Poznania pod nią podpisało się 25 tys. osób to była największa w historii liczba głosów, które podpisały się pod jakąkolwiek petycją – powiedział Tadeusz Zysk.

Głos mieszkańców nie spotkał się z pozytywną odpowiedzią prezydenta miasta. Dlatego, jak podkreślił prof. Stanisław Mikołajczak, odbudowa pomnika będzie możliwa tylko po zmianie władzy w Poznaniu.

Gdyby Platforma nie blokowała tego pomnika, ten pomnik już dawno by stał – podkreślił przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności.

To pomnik, który niesie ideę o odrodzeniu ludzkości w oparciu o chrześcijaństwo. Stąd ma tylu przeciwników – tłumaczył były minister obrony Antoni Macierewicz.

Na pierwszy rzut oka i na pierwszą reakcję symbolizuje związanie idei religijnej, chrześcijańskiej z ideą niepodległości. To jest pomnik przypominający o roli Polski w świecie i w Europie – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Jak tłumaczył Antoni Macierewicz, odbudowa pomnika byłaby jasnym sygnałem końca dominacji germańskiego buta nad Polską. Podobnie – w ocenie b. ministra obrony – sprawa ma się z Pałacem Kultury w Warszawie. To symbol, w miejsce którego powinna stanąć Kolumna Chwały Wojska Polskiego – wskazywał Antoni Macierewicz.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl