Spadające gwiazdy

Na niebie można obserwować kolejną ciekawą, potrójną koniunkcję na niebie. W sobotni wieczór najpierw do Aldebarana – najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Byka – zbliży się Księżyc znajdujący się pięć dni przed nowiem.

Obiekty znajdą się najbliżej siebie o godzinie 18:24, a minimalny dystans je dzielący będzie wynosił 4 stopnie i 45 minut łuku.

Niespełna miesiąc temu Księżyc zakrył Jowisza. Teraz oba ciała znów znajdują się bardzo blisko siebie. Do zakrycia tym razem nie dojdzie, ale dystans będzie naprawdę mały i wyniesie tylko 7 minut kątowych. Formalnie oba ciała będą najbliżej siebie o godz. 22:32 naszego czasu.

„Ten weekend to rzeczywiście ciekawostka dla miłośników astronomii. Planety nam się ładnie zebrały na niebie tuż po zachodzie słońca, właściwie jeszcze na takim granatowym niebie, bardzo nisko można dostrzec Marsa. Mars jest teraz bardzo ciekawy bo tam właśnie wylądowała sonda kosmiczna i dokonuje nowych odkryć, tuż obok Saturn. Też mamy własną sondę kosmiczną – Kasini tym razem, którą sobie krąży wokół Saturna i jeszcze dodatkowo gwiazda Pika i to wszystko nisko nad horyzontem. Trzy punkciki dosyć jasne przypominające gwiazdy, choć dwa z nich to wcale nie gwiazdy ale planety” – powiedział Jerzy Rafalski Astronom z Planetarium im. Władysław Dziewulskiego w Toruniu.

Jerzy Rafalski podkreśla, że w ten weekend warto zwrócić uwagę na spadające gwiazdy.

„ Ale ja myślę, że ten weekend może ciekawszy będzie pod kontem obserwacji spadających gwiazd. W sierpniu spadają gwiazdy, meteory. Astronomowie nazywają je – Perseidy. Meteory zdają się wybiegać z gwiazdozbioru Perseusza, zbioru Perseusza. Wystarczy popatrzeć gdziekolwiek na niebo a być może zobaczymy kilkadziesiąt spadających gwiazd w ciągu godziny. Najlepiej byłoby gdybyśmy obserwowali niebo gdzieś z dala od świateł miejskich, tam gdzie jest naprawdę ciemno. Zobaczymy wówczas nawet te najsłabsze spadające gwiazdy, tak więc warto popatrzeć w ten weekend na niebo wieczorem, tuż po zachodzie słońca w poszukiwaniu koniunkcji planet razem z gwiazdą. A po 23.00 aż do rana, do świtu warto popatrzeć i wyszukiwać właśnie spadających gwiazd”.

Na obserwacje warto więc wyjść w nocy z 11 na 12 sierpnia około godz. 2 naszego czasu. Wszystkie trzy ciała znajdziemy wtedy około 15 stopni nad wschodnim horyzontem.

 

Wypowiedź Jerzego Rafalskiego:


Pobierz Pobierz

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl