(fot.PAP)

SP za nadzorem prywatyzacji PKL

Solidarna Polska wystąpi do Prokuratora Generalnego o bezpośredni nadzór nad procesem prywatyzacji PKL-u. Politycy tej partii są przeciwni sprzedaży majątku narodowego.

PKP S.A wystawiło wczoraj na sprzedaż 100 procent akcji Polskich Kolei Linowych. Kupnem zainteresowana jest największa słowacka spółka branży turystycznej. Badaniem zgodności z prawem prywatyzacji PKL zajęła się ABW.

SP wystąpiła w tej kwestii do Prokuratury, jednak ta od dwóch miesięcy milczy w tej sprawie.

– Dlatego występujemy do Prokuratora Generalnego pana Andrzeja Seremeta z wnioskiem o nadzór nad tym postępowaniem. Nie może być tak skandalicznych sytuacji, że przez dwa miesiące w bardzo ważnej sprawie dotyczącej interesów ekonomicznych naszego państwa, Prokuratura nie zajmuje się w sposób merytoryczny sprawą – powiedział poseł Arkadiusz Mularczyk, szef KP SP.

Poseł ziemi podhalańskiej Edward Siarka stwierdził, że PKL jest dobrem narodowym, nad którym Skarb Państwa nie powinien tracić kontroli.

Stąd nasz projekt, który mówi o zachowaniu przez Skarb Państwa większościowego pakietu akcji w spółce PKL. Nawet gdyby była kwestia do kapitalizowania tej spółki to zawsze i w każdym wypadku ten projekt pozwala zachować Skarbowi Państwa większościowe udziały i kontrolę nad spółką, która, przypomnę, działa na terenie parku narodowego – mówił poseł Edward Siarka.

PKL rocznie przewozi 6 milionów pasażerów. Każdego roku zysk oscyluje w wysokości 10 mln zł.

RIRM

drukuj