„Solidarność” przeciw reaktywacji „komitetu celebrytów”

Przy Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku reaktywował się powstały w niejasnych okolicznościach w Niemczech, Komitet Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców w Grudniu 1970 r.

Skład Komitetu Budowy Pomnika powołanego w 1980 roku tworzyli delegowani przez strajkujące wówczas zakłady pracy członkowie.

Współtwórcy monumentu oraz działacze „Solidarności” w  liście otwartym do rodaków, w proteście przeciw reaktywacji Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców stawiają pytania o tajemnicze okoliczności i cel reaktywacji komitetu przez Europejskie Centrum Solidarności.

Także Stowarzyszenie „Godność” wyraża w nim wątpliwości co do składu reaktywowanego gremium: „Skład Komitetu Budowy Pomnika powołanego w 1980 r. tworzyli delegowani przez strajkujące wówczas zakłady pracy członkowie. Z jakiego mandatu działa teraz powołany komitet…? Zastanawiające, że w tym komitecie znajdują się m.in. byli tajni współpracownicy i donosiciele komunistycznego aparatu bezpieczeństwa i represji”.

Krzysztof Żmuda – przewodniczący  Solidarności Stoczni Północnej w Gdańsku zwraca uwagę, że zawłaszczenie tego miejsca jest po to, aby NSZZ „Solidarność” nie miała do niego dostępu, aby można było na nowo powiesić napis imienia Lenina.

Jest to próba zawłaszczenia tego miejsca przy udziale ECS, tylko i wyłącznie po to, żeby symbol wolności,  jaki  związek wywalczył 1980 roku, został przyjęty. Również po to, aby NSZZ „Solidarność” nie miała tam dostępu. I tym właśnie byłoby powtórne powieszenie napisu Lenina, ale wtedy już nie będzie można go odpiłować, bo będzie to teren prywatny.  Wówczas będzie można wnieść do sądu legalne oskarżenie o naruszenie dóbr prywatnych. (…) To dla mnie jest coś niesłychanego – budowa pomnika, który już stoi od 32 lat. Na pewno będzie się coś w tym kierunku działo, bo nie możemy pozwolić na zawłaszczenie tego świętego miejsca – mówił Krzysztof Żmuda

Pod listem protestacyjnym, który został wystosowany 15 listopada br. podpisali się m.in. Bogdan Pietruszka, autor koncepcji pomnika Poległych Stoczniowców, oraz historyczni działacze „Solidarności”, w tym Stanisław Fudakowski, Bogusław Gołąb, Henryk Jagielski, Alicja Kowalczyk, Andrzej Michałowski, Tomasz Moszczak, Czesław Nowak, Zdzisław Złotkowski i Krzysztof Żmuda.

List otwarty kończy się apelem: „Dlatego my, współtwórcy pomnika Poległych Stoczniowców, poświęconego w pamiętnym Grudniu 1980 r., robotnicy, stoczniowcy i portowcy, autorzy i projektanci tego narodowego symbolu i pamięci przestrzegamy wszystkich, którzy sięgają po narodowe świętości, słowami utrwalonymi na Pomniku: …nie bądź bezpieczny, poeta pamięta, możesz go zabić, narodzi się nowy, spisane będą czyny i rozmowy…”.

Niewykluczone, że w tym tygodniu podczas obrad sprawą tą zajmie się delegacja zjazdu krajowego NSZZ „Solidarność”

Wypowiedź Krzysztofa Żmudy:


Pobierz Pobierz

.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl