„Solidarność” mówi „nie” dla działań KE

Związkowcy NSZZ „Solidarność” sprzeciwiają się ingerencji Komisji Europejskiej w obniżanie wieku emerytalnego. Swoje stanowisko wyrazili na manifestacji w Warszawie. Kierownictwo związku wystosowało do Komisji specjalną petycję.      

W samo południe pod warszawskie Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej przybyli przedstawiciele Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność” z całego kraju. Powodem spotkania była wypowiedź wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Unijnemu politykowi nie podobała się m.in. różnica w wieku przechodzenia na emeryturę kobiet oraz mężczyzn. Jak stwierdził jest to dyskryminacja. Słowa te obalił przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda.

– To nie jest dyskryminacja! To jest przywilej polskich kobiet, które ciężko pracują na dwa etaty! – mówił przewodniczący Komisji Krajowej „Solidarności”.

NSZZ „Solidarność” przygotowała petycję do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Clauda Junckera, w której zaprotestowała przeciwko ingerencji Komisji w sprawy polskie. Jej treść odczytał zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz.

 – KE nie ma podstaw prawnych do zajmowania się polskim wiekiem emerytalnym, który jest suwerenną decyzją polskich obywateli. Żądamy uszanowania tej decyzji i wzywamy Komisję do zaprzestania nacisków i działań nękających wobec Polski – napisano.

Petycję protestacyjną przekaże w Brukseli Ryszard Czarnecki. Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego poparł tego typu działania.

– To potrzebny głos, potrzebna demonstracja, bo my wiemy że Unia Europejska, że Komisja Europejska jeżeli się cofa, to pod pewną presją – mówił Ryszard Czarnecki podczas protestu.

Stanowisko „Solidarności” poparła także polska eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska.

-­ To pan Timmermans chce decydować kiedy polska pielęgniarka, kiedy pani pracująca na kasie w zachodnim hipermarkecie będzie mogła przejść na emeryturę. Na to nigdy nie pozwolimy – oświadczyła eurodeputowana.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin przekonuje, że Komisja nie bierze pod uwagę podstawowego przywileju tych zmian.

 – KE stara się nie dostrzegać tego faktu, że polskie przepisy nie wprowadzają przymusu przechodzenia na emeryturę dla kobiet w wieku 60 i dla mężczyzn w wieku 65 lat, a jedynie stwarzają taką możliwość – zwróciła uwagę polityk.

 Takie zróżnicowanie wieku emerytalnego to jeden z elementów dobrej zmiany zapowiadanej przez rząd PiS. Politolog doktor Agnieszka Zaręba jest zdania, kobiety zostały szczególnie wyróżnione w tej ustawie.

– 60 lat, czyli wiek przejścia dla kobiety to jest przywilej ze względu na dotychczasowe obowiązki – nie tylko pracę zawodową, ale i dom – wskazuje dr Agnieszka Zaręba.

Z nadchodzących zmian przepisach emerytalnych zadowoleni są członkowie „Solidarności” obecni na proteście.

– Wiem, że każdy miesiąc, każdy dzień dla kobiety powyżej 60 roku życia to jest już ponad jej siły. Tym bardziej, że ja pracowałam całe życie, 40 lat – mówiła protestująca Zofia Zambrowicz.

Prawo do wcześniejszej emerytury zacznie obowiązywać od 1 października tego roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl