Smutne „Gaude Mater”

Nasilają się protesty przeciwko włączeniu Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” pod kuratelę Filharmonii Częstochowskiej.

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie działa od 1991 roku. Został powołany przez Radę Miasta Częstochowy jako pierwsza samorządowa instytucja kultury odpowiedzialna za organizowany w tym mieście Międzynarodowy Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.

Tymczasem częstochowski prezydent Krzysztof Matyjaszczyk chce odwołać ze stanowiska Małgorzatę Nowak, wieloletnią dyrektor OPK „Gaude Mater”. Jak mówią nasi rozmówcy, to przede wszystkim jej zasługą jest, że organizowany od ponad 20 lat festiwal zyskał ogólnopolską i światową renomę. Ale chodzi nie tylko o szefową ośrodka – obecnie trwa procedura jej odwołania – lecz również o samą instytucję. Władze miejskie chciałyby, aby stała się częścią Filharmonii Częstochowskiej. Ostateczną decyzję co do odwołania dyrekcji ośrodka podejmie prezydent miasta, a decyzja o ewentualnym przekształceniu placówki leży w kompetencjach rady miasta. Najbliższe posiedzenie rady planowane jest na drugą połowę sierpnia bieżącego roku. Już dziś wiadomo, że przeciwko przekształcaniu będą radni Prawa i Sprawiedliwości, których jest jednak tylko pięciu. W radzie miasta zasiada też dziewięciu przedstawicieli PO, dziesięciu – SLD, kolejni czterej to radni prawicowego klubu „Wspólnota”. I to na ich głosy liczą radni PiS. – Spodziewamy się, że koledzy ze „Wspólnoty” nas poprą. Wtedy będzie nas dziewięcioro. Gdyby dołączyła do nas część radnych z SLD, byłaby realna siła, żeby przeważyć głosy Platformy – mówi Artur Gawroński (PiS). Jak zaznacza, o planach władz miejskich związanych z OPK „Gaude Mater” dowiedział się z… mediów. Taką samą drogą informacja o reorganizacji ośrodka dotarła do jego dyrektora Małgorzaty Zuzanny Nowak.

Wymogi unijne
Przeniesienie działalności ośrodka w struktury Filharmonii Częstochowskiej władze miejskie tłumaczą koniecznością zrealizowania wymogów unijnych. Chodzi o podniesienie wskaźnika oglądalności. „(…) Filharmonię częściowo rozbudowaliśmy za pieniądze z funduszy europejskich. Zobowiązaliśmy się, że instytucja zrealizuje określone wskaźniki. A te dotyczące liczby widzów są wyśrubowane. Żeby je osiągnąć, łączymy działalność dwóch jednostek kultury” – tłumaczył w jednym z wywiadów wiceprezydent Jarosław Marszałek. „Nie uważam, że jest to festiwal tak znany i z taką renomą, jakby sobie tego niektórzy życzyli. Nie pomniejszam rangi, ale – mówiłem w rozmowie z panią dyrektor – to powinien być festiwal telewizyjny. Takie mamy czasy: czego nie ma w telewizji, staje się czymś niszowym. I to nie ja te kryteria ustalam” – dodał. Stwierdził przy tym, że prezydent Częstochowy zaproponował dyrektor Nowak objęcie stanowiska dyrektora Filharmonii Częstochowskiej. Ta postawiła jeden warunek – kontrakt menedżerski na pięć lat. To umowa dwóch stron, w których każda określa swoje zadania. Najistotniejszym elementem takiej formy zatrudnienia jest to, że kontrakt menedżerski to umowa równorzędnych partnerów, w której dyrektor nie jest podwładnym prezydenta miasta, a jego odwołanie może nastąpić jedynie w wyniku nierealizowania zapisów kontraktu. Na taką formę zatrudnienia prezydent Matyjaszczyk jednak się nie zgodził.
„Gdyby Prezydent zdecydował się na powierzenie mi zarządzania Filharmonią w oparciu o kontrakt menedżerski, dalej chętnie służyłabym Festiwalowi jako przewodnicząca jego Rady Programowej. Można też było rozważyć model wrocławski, gdzie dyrektor Filharmonii Wrocławskiej jest również dyrektorem instytucji pn. Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans” – w sytuacji ciągłego poszukiwania pieniędzy na kulturę likwidacja jednego etatu dyrektorskiego przyniosłaby spore oszczędności” – pisze w oświadczeniu dyrektor OPK „Gaude Mater”. „Analizowałam bardzo szczegółowo wspomniany wniosek i z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że wskaźniki w odniesieniu do ilości koncertów, wynajęć sal, sprzedaży biletów są wysokie, ale nie wyśrubowane” – dodaje, odnosząc się do argumentacji władz miasta.

Filharmonia to filharmonia
Zdaniem dyrektor Nowak, Ośrodek Promocji Kultury, który od wielu lat kształtuje kulturalne oblicze miasta poprzez w pełni profesjonalne działania i wachlarz podejmowanych inicjatyw w sferze muzycznej, ekspozycyjnej, edukacyjnej i wydawniczej, powinien zachować swoją odrębność. Chodzi o to, że filharmonia nie będzie w stanie zrealizować wielu pozamuzycznych imprez, gdyż takich nie przewiduje jej statut. – Filharmonia jest predestynowana do organizacji tylko wydarzeń muzycznych, a nie na przykład plastycznych. Trudno więc sobie wyobrazić, by realizowała inne wydarzenia ze świata kultury, jak np. unikatowe Międzynarodowe Biennale Miniatury, które organizował dotąd OPK „Gaude Mater” – komentuje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dyrektor Nowak.
Zaniepokojeni dalszymi losami Ośrodka „Gaude Mater” są artyści. Specjalne oświadczenie w tej sprawie wystosował również przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. „Imprezy organizowane przez Ośrodek „Gaude Mater” gwarantują naszemu miastu, jego mieszkańcom i pielgrzymom udział w wydarzeniach, które określić można słusznie mianem kultury wysokiej. Dotychczasowe osiągnięcia Ośrodka to niewątpliwie zasługa znakomitego zespołu jego pracowników pod kierunkiem Pani Dyrektor Małgorzaty Nowak, zespołu, który wypracował profesjonalną formułę działalności, także w sferze menedżerskiej. W moim odczuciu, projektowana przez władze miejskie Częstochowy reorganizacja funkcjonowania OPK „Gaude Mater” jest narażaniem wypracowanej dotychczas formuły działalności na poważną destabilizację” – napisał przeor Jasnej Góry. „Apeluję do władz miejskich Częstochowy o rozwagę” – wezwał o. Roman Majewski.
Zagrożona reorganizacją placówka zorganizowała przede wszystkim 21 edycji Festiwalu „Gaude Mater”, który przyniósł Częstochowie opinię jednego z najważniejszych ośrodków życia kulturalnego w Polsce. W roku ubiegłym ośrodek był jedyną instytucją w Częstochowie, która przygotowała współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt muzyczny – na polską prezydencję -w Moskwie, Kijowie, Paryżu i Londynie.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl