Smoleńska brzoza była złamana przed katastrofą

Prof. Chris Cieszewski z Uniwersytetu Georgii, podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej, dowodził że smoleńska brzoza była złamana 5 kwietnia 2010 r.

Naukowiec przedstawił wyniki swoich badań, które przeprowadził w oparciu o satelitarne zdjęcia. Na ich podstawie wykazał, że brzoza którą miał ściąć TU 154-M, była złamana już przed 10 kwietnia 2010 roku. Dziś popołudniu Naczelna Prokuratura Wojskowa w Warszawie wydała oświadczenie ws. stanu brzozy w okresie poprzedzającym katastrofę smoleńską z 10 kwietnia 2010 r.

Prokuratura oświadczyła, że stan brzozy można ocenić między innymi na podstawie zeznań świadków oraz wyników ekspertyz teledetekcyjnych z których ma wynikać, iż doszło do uderzenia lewym skrzydłem samolotu w brzozę, wskutek czego ta przełamała się.

Mec. Piotr Pszczółkowski, pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego, mówi, że trzeba porównać zdjęcia i dokumentację, nie można opierać się jedynie na zeznaniach świadków i na nich opierać lub obalać nowe tezy.

– Byłbym ostrożny z twierdzeniem, że materiał dowodowy w postaci zeznań świadków w sposób jednoznaczny wyklucza możliwość odczytania czegoś innego ze zdjęć satelitarnych. Tak jak są badania DNA, tak też są zdjęcia. To są dowody o charakterze obiektywnie niezmiennym w przeciwieństwie do relacji ludzkiej. W moim przekonaniu warto skorzystać z wiedzy pana Chrisa Cieszewskiego. Warto przyjrzeć się zdjęciom satelitarnym, które on badał i porównać je ze zgromadzonymi w prokuraturze. Można też udostępnić panu Cieszewskiemu zdjęcia prokuratury i albo wypracować wspólny punkt widzenia, albo w sposób obiektywny wykluczyć jedną lub druga wersję – powiedział mec. Piotr Pszczółkowski.

Tymczasem jak podała IAR na terenie przylegającym do miejsca, na które spadł 10 kwietnia rządowy samolot, trwa budowa. Według robotników powstaje tam salon samochodowy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl