Sesja naukowa „Europa Wielkich Szans” w WSKSiM

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu rozpoczęła się sesja „Odnawialna energia szansą zrównoważonego rozwoju Europy”.

Jest to jeden z paneli Konferencji: „Gospodarowanie dwutlenkiem węgla i odnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju Europy” jaka jutro będzie kontynuowana w Brukseli.

Główną barierą rozwoju w Polsce geotermii jest brak tzw. zielonych certyfikatów, stwierdził dr inż. Piotr Długosz. Ekspert dodał przy tym, że w Polsce mamy jedne z najlepszych złóż geotermalnych w Europie, a także dobrze rozwiniętą infrastrukturę do odbioru tej energii.

Posiadamy w Polsce bardzo dużo infrastruktury gotowej do przyjęcia tej energii. Mianowicie chodzi o sieć ciepłowniczą w miastach. To jest największy nakład inwestycyjny jaki powinniśmy zrealizować. To, co powinniśmy zrobić, to przede wszystkim odwiercić otwory, wybudować ciepłownię na powierzchni i eksploatować to ciepło. Na geotermię do dzisiaj nie mamy żadnych zielonych certyfikatów. Są dopłaty do energii elektrycznej produkowanej z wiatru, energii słonecznej, biomasy, natomiast z geotermii nie mamy i to jest główny problem rozwoju tej gałęzi energetycznej – powiedział dr inż. Piotr Długosz.

Dr inż. Długosz zapowiedział, że w swoim wystąpieniu będzie mówił o toruńskiej geotermii.

– To był bardzo dobry, trafiony pomysł toruńskiej geotermii. Po ostatnich  spotkaniach z kolegami z Niemiec, których prosiliśmy o weryfikację pewnych uzyskanych wyników – powiedzieli nam, że projekt jest znakomicie trafiony. Dodali przy tym, że od strony złożowej mamy jedne z najlepszych warunków wydajności w Europie. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni – dodaje dr inż. Piotr Długosz.

W dzisiejszej konferencji w WSKSiM uczestniczą eksperci, posłowie i absolwenci tej uczelni.

Poseł Andrzej Jaworski, który uczestniczy w konferencji powiedział, że temat technologii geotermalnej w Polacy podlega dezinformowaniu.  Cały czas mowa jest tylko o energii z wiatru i słońca.

W odczuciu części społeczeństwa geotermia jest czymś odległym, niedostępnym i drogim, mimo że jest odwrotnie. Wiemy doskonale, że geotermia jest elementem tanim i jest naszym bogactwem naturalnym. Np. wiatraki: wydaje się społeczeństwu, przez wkładanie im do głowy nieprawdziwych informacji, że to jest element jak najbardziej odnawialny, naturalny i bardzo tani. W rzeczywistości jest odwrotnie. To wiatraki dają duże zagrożenie i są bardzo drogie w eksploatacji – zwracał uwagę poseł Jaworski.

Dzisiejsza konferencja ma służyć popularyzacji tego sektora, upowszechniania go i szukania dobrych rozwiązań –  zwraca uwagę  poseł Anna Paluch.

– Ten temat jest zbyt mało akcentowany, tymczasem jego waga i doniosłość na to zasługuje. Spodziewam się przede wszystkim popularyzacji tej bardzo istotnej formy zyskiwania energii, tego że w świadomości społecznej lepiej się zapisze fakt, że odnawialne źródła energii to kierunek, którego rozwijanie jest naszym interesem. To też jest spotkanie środowisk naukowych. Jest to okazja do wymiany informacji, do upowszechniania dobrych rozwiązań – akcentowała pos.

 

Wypowiedź dr. inż. Piotra Długosza:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź pos. Andrzeja Jaworskiego:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź pos. Anny Paluch


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl