fot. PAP/EPA

Separatyści zajęli część jednostki wojskowej w Doniecku

Nielegalne ugrupowania zbrojne zajęły w niedzielę część wojskowej jednostki sił obrony przeciwlotniczej Ukrainy w Doniecku – poinformował rzecznik ukraińskich sił antyterrorystycznych Ołeksij Dmytraszkiwskyj. 

„Rano doszło do ataku na jednostkę obrony przeciwlotniczej. Użyto granatników i moździerzy. (…) W wyniku krótkiego starcia napastnikom udało się pojmać część żołnierzy oraz zająć część terytorium” – powiedział Dmytraszkiwskyj gazecie internetowej „Ukrainska Prawda”.

Jak dodał, pozostali żołnierze ukraińscy obronili magazyny, stołówkę oraz plac.

W ręce napastników wpadły też dwa samochody ciężarowe.

Dmytraszkiwskyj powiedział, że na terenie jednostki znajduje się system rakietowy Buk, ale nie działa. „Te, które działają, są w innym obiektach strategicznych” – dodał.

Pytany, czy jego zdaniem napastnicy będą w stanie uruchomić system rakietowy, odparł: „Nie sądzę, żeby to im było potrzebne”.

Dmytraszkiwskyj poinformował rano, że w ciągu ostatniej doby na wschodzie kraju zginęło pięciu żołnierzy ukraińskich , a co najmniej 17 odniosło obrażenia. Zaznaczył, że minionej nocy separatyści, lekceważąc zawieszenie broni, do dziesięciu razy ostrzelali posterunki armii ukraińskiej.

W nocy z piątku na sobotę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przedłużył okres obowiązywania zawieszenia broni – pierwotnie obowiązującego od 20 do 27 czerwca wieczorem – do godz. 22 (21 czasu polskiego) w poniedziałek, 30 czerwca.

UE przedstawiła w piątek separatystom czteropunktowe ultimatum, którego warunki mają zostać spełnione do 30 czerwca. Składają się na nie: przywrócenie kontroli władz ukraińskich nad trzema przejściami granicznymi; zawarcie porozumienia umożliwiającego OBWE monitorowanie przestrzegania rozejmu; uwolnienie zakładników, w tym obserwatorów OBWE; rozpoczęcie rzeczowych negocjacji na temat wdrażania planu pokojowego Poroszenki.

PAP/RIRM 

drukuj