Senatorowie o sprawozdaniu KRRiT za 2012 r.

Senacka Komisja Kultury i Środków przekazu rozpatrzy dziś Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2012. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam o godz. 16:00. 

Senatorowie zapoznają się także z informacją Krajowej Rady na temat toczącego się postępowania konkursowego dotyczącego pierwszego multipleksu cyfrowego. W ubiegłym tygodniu politycy podczas komisji wysłuchali informacji rady.  Przewodniczący tej instytucji Jan Dworak nie odpowiedział jednak na wszystkie zadane mu pytania.

Dotyczyły one finansowania mediów publicznych  i procesu cyfryzacji w kontekście sprawy Telewizji Trwam, która nie otrzymała miejsca na cyfrowym multipleksie, a która to po raz drugi złożyła wniosek w obecnym konkursie.

Jan Dworak stwierdził, że oferta programów religijnych istnieje u różnych polskich nadawców, szczególnie publicznych i związanych z kościołem np. serial Ojciec Mateusz. Podkreślał on także, że rada otworzyła możliwość  dla kanału  religijnego wprost, jednak to konkurs przesądzi jaki to będzie nadawca.

Poseł Barbara Bubula, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji tłumaczy, że nawet jeżeli rada przyzna w obecnym konkursie miejsce Telewizji Trwam to i tak stacja ta wejdzie w trudnych warunkach rynkowych.

– Nawet jeżeli, co daj Boże, będzie pozytywna decyzja w stosunku do Telewizji Trwam to ta ekstraklasa już jest uformowana. Już teraz są wyłączenia telewizji analogowej, już teraz ludzie się przyzwyczajają do oglądania określonych programów tych, które już dostały koncesję i nowi widzowie będą trudniej uzyskiwalni przez Telewizję Trwam, jeśli ona dostanie  koncesję, która będzie mogła zostać uruchomiona dopiero latem przyszłego roku, czy tam w maju lub czerwcu przyszłego roku. To jest oczywista dyskryminacja i spowodowanie, że będzie to już ten gorszy rzut telewizji cyfrowych – powiedziała Barbara Bubula.

Wśród zarzutów wobec rady politycy przytaczali także brak informacji o kryteriach jakimi będzie kierowała się ta instytucja przy rozdzielaniu miejsc  na Multipleksie 1. Podnosili również kwestię rozłożenia na raty opłat koncesyjnych dla pierwszych nadawców – mówi poseł Jadwiga Wiśniewska.

– Pytam się, komu z państwa kiedykolwiek państwo polskie rozłożyło na lata coś, co mieliście zapłacić od razu. To my mamy taką dziurę budżetową, łupi się Polaków, nakłada podatki, podnosi VAT, emeryci, renciści, wszyscy płacą podatki, a tymczasem Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji hojną ręką rozkłada tym, którzy dostali miejsce na multipleksie zapłatę na 10 lat. To jest skandal niebywały. My spotykamy się na tych komisjach z czymś niebywałym – podkreśliła poseł Jadwiga Wiśniewska.

Poseł Jadwiga Wiśniewska pyta publicznie ile w Polsce jest dziś demokracji skoro dziś musimy protestować w obronie katolickiej stacji?

Podkreśla, że wielokrotnie zadawane pytania do KRRiT o kryteria jakimi będzie się kierowała przy obecnym konkursie spotykają się z milczeniem.

– Skoro my dzisiaj pytamy pana Dworaka, szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jakie będą kryteria przyznawania miejsc na drugim multipleksie. Sto razy powtarzane pytanie – nie słychać odpowiedzi. Więc jak to jest  – czy z tą demokracja w Polsce jest aż tak źle ? Uważam, że jest bardzo źle, ale to nas nie zniechęca – zaznaczyła poseł Jadwiga Wiśniewska.

W ubiegłym tygodniu Krajowa Rada przedstawiła wstępną informację. Politycy PiS zapowiadali, że będą wnioskować o odrzucenie sprawozdania z działalności tej instytucji. Swoje poparcie zapewniali jednak senatorowie z PO.Wśród zarzutów wobec KR pojawił się m.in. brak dbania o interes odbiorców. W strukturze gatunkowej oferty naziemnych multipleksów cyfrowych najwięcej czasu zajmuje rozrywka tj. 23 proc. z kolei , 2 proc. historia, 1 kultura i religia – 0. Sprawozdanie i informacja KR zawierają wiele nieprawidłowości, które Rada musi wyjaśnić – mówi poseł Maciej Małecki.

– KRRiT musi wytłumaczyć się z całego szeregu decyzji podejmowanych w związku z toczącym się procesem rozdzielania koncesji na miejsca na multipleksie. Dlaczego kolejna spółka, której KRRiT przyznała koncesje otrzymuje bardzo dogodne raty? Przypominam, że według Krajowej Rady Fundacja Lux Veritatis nie otrzymała koncesji ze względu na brak stabilności finansowej. Jak to się dzieje? Jak ocenił Jan Dworak kolejnych nadawców? Krajowa Rada musi im rozkładać opłaty na raty. W przypadku tych czterech nadawców ATM, Stavka, Lemon Records i ESKA TV tj. około 40 milionów złotych. Jest to rzecz niebywała – zaznaczył poseł Maciej Małecki.

Ponadto poseł dodaje, że zachowanie przedstawicieli KRRiT, na ostatnim posiedzeniu komisji wskazuje, że unikają oni odpowiedzi na istotne kwestie dt. konkursu na miejsce na multipleksie cyfrowym.

– Spółka ATM przez ponad rok nie mogła rozpocząć nadawanie programu, który był zapisany w jej koncesji. Jan Dworak nie cofnął im koncesji za to, że nie rozpoczęli nadawania. A teraz okazuje się, że w 2012 roku otrzymali rozłożenie na raty wielomilionowej opłaty koncesyjnej. To nas zbulwersowało. Oczekiwaliśmy wyczerpujących odpowiedzi od przedstawicieli Krajowej Rady obecnych na posiedzeniu senackiej Komisji ds. Kultury Środków Przekazu. Niestety Jan Dworak i jego koledzy z Krajowej Rady podobno spieszyli się na pociąg i w związku z tym nie chcieli nam udzielić odpowiedzi. Mam nadzieję, że ta sprawa zostanie wyjaśniona – powiedział poseł Maciej Małecki.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl