Senat zezwolił na ratyfikację paktu fiskalnego

PO spieszy się z ratyfikacją paktu fiskalnego; ustawa, która na to pozwala procedowana była w ekspresowym tempie w Parlamencie. W środę na ratyfikację zgodził się Sejm, w czwartek Senat.

Wcześniej marszałek senatu  rozszerzył porządek obrad o debatę w tej sprawie. Sprzeciwiali się temu senatorowie PiS, wskazując na naruszenie regulaminu. Podczas debaty senator Grzegorz Bierecki w imieniu największej partii opozycyjnej zgłosił wniosek o odrzucenie ustawy w całości.

– Stoimy na stanowisku, że tryb przyjęcia tej ustawy przez Sejm, a więc zwykłą większością – jest niewłaściwy, niezgodny z ustawą zasadniczą. W związku z tym nie może być przyjęty przez Senat. Senat stojąc na straży Konstytucji Rzeczpospolitej powinien tę ustawę odrzucić. Jest to pierwszy i fundamentalny powód – powiedział sen. Grzegorz Bierecki.

Senator wskazał również na negatywne konsekwencje paktu fiskalnego m.in. dla swobodnego działania polskiego rządu i Parlamentu w zakresie kształtowania naszej gospodarki

– Ten pakt mówi o tym, że mamy słuchać urzędników z Brukseli. A jak nie będziemy ich słuchać to dostaniemy karę. Ten pakt zakłada, że urzędnicy z Brukseli wiedzą lepiej i lepiej znają polskie potrzeby niż wybrany przez Polaków Sejm i Senat. Głos polskich wyborców może być ignorowany, bądź uciszany przez urzędników, których przecież nikt nie wybierał. Mówimy tutaj o sytuacji, w której pakt fiskalny stwarza ramy dla naszej swobody gospodarowania budżetem. Te ramy będą nieprzekraczalne – dodał sen. Grzegorz Bierecki.

Na inne wady paktu wskazał również senator Jan Maria Jackowski.

– Pakt rozbija jedność Europy. Unia z paktem jest gorsza dla Polski. To wyszło z debaty. Europa jest dzielona na Europę różnych prędkości. Pakt pośrednio trwale prowadzi do zepchnięcia Polski na pozycję peryferii UE. To oznacza, że dojście do poziomu gospodarczego, który by nas satysfakcjonował – do średniej unijnej rozwoju gospodarczego – zostanie oddalony, stanie się nieosiągalny dla Polaków i naszego państwa – powiedział sen. Jan Maria Jackowski

Za ustawą o ratyfikacji głosowało 57 senatorów, przeciw było 26. Wniosek o odrzucenie ustawy poparło 27 senatorów, a 56 było przeciw. Po głosowaniu prezydent Bronisław Komorowski będzie mógł ratyfikować pakt fiskalny. Parlamentarzyści PiS zapowiadają, że skierują ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl