Fot. Mariusz Cieszewski/MSZ

Senat zajmie się projektem dotyczącym zagospodarowania terenu na Westerplatte

Na rozpoczynającym się dziś trzydniowym posiedzeniu Senat zajmie się projektem dotyczący zagospodarowania terenu na Westerplatte. We wtorek senacka komisja przyjęła przepisy, wprowadzając poprawki.

Senacka komisja infrastruktury poparła specustawę zakładającą usprawnienie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Jednocześnie przegłosowane zostały poprawki o charakterze m.in. doprecyzowującym i językowym. Projekt ustawy został przygotowany przez grupę posłów PiS. Według zapisów, Skarb Państwa będzie mógł przejąć tereny na Westerplatte. Właścicielem gruntów jest obecnie w większości miasto Gdańsk. Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce w tym miejscu zbudować oddział Muzeum II Wojny Światowej. Na półwyspie miałoby powstać muzeum plenerowe oraz zrekonstruowane obiekty, zniszczone w czasie wojny, m.in. stacja zawiadowcy i magazyn amunicji. Takim rozwiązaniom sprzeciwia się zarówno opozycja, jak i władze Gdańska.

– Przyzwyczaiłem się do tego, że ze strony opozycji totalnej są takie prowokacje niczego nie przejmujemy, niczego nie upolityczniamy, wręcz przeciwnie próbujemy nadać temu miejscu odpowiednią jego rangę, oprawę. Westerplatte to jest sprawa nie tylko Gdańska, to jest sprawa ogólnonarodowa, powiedziałbym ponadnarodowa. To jest symbol związany z wybuchem II wojny światowej, więc jak najbardziej to państwo polskie zobowiązane jest do tego, by wziąć piecze nad tym miejscem. Widać, że do tej pory samorząd sobie z tym nie radził – mówi Marek Pęk, wicemarszałek Senatu.

Głosowanie w Senacie nad projektem odbędzie się najprawdopodobniej pod koniec posiedzenia. Projekt specustawy w ubiegłym tygodniu przyjął Sejm. Jeśli Senat przyjmie przepisy z poprawkami, projekt wróci do Sejmu, który zagłosuje nad jego nowym kształtem.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj