Senat wznowił prace nad Kodeksem wyborczym

Senat w czwartek rano wznowił prace nad nowelizacją Kodeksu wyborczego, która wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W środę PiS zgłosiło poprawkę umożliwiającą głosowanie korespondencyjne osobom niepełnosprawnym.

Poprawkę umożliwiającą osobom niepełnosprawnym głosowanie korespondencyjne wniósł w środę senator PiS Marek Pęk. Uchwalona w zeszłym tygodniu przez Sejm nowela Kodeksu wyborczego autorstwa PiS znosi w ogóle głosowanie korespondencyjne.

Podczas debaty w Senacie nad nowelą Kodeksu wyborczego w środę szef PKW Wojciech Hermeliński przestrzegał przed skutkami zapisów dotyczących znaku „x” i dopisków na karcie wyborczej. W jego ocenie wprowadzi to chaos i problemy z odczytaniem intencji wyborców.

Zgodnie z nowelą wprowadzona zostaje nowa definicja znaku „x” na karcie do głosowania – znak „x” to „co najmniej dwie przecinające się linie”.

„Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych znaków lub dopisków na karcie do głosowania, w tym w kratce lub poza nią, nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu” – zapisano w ustawie.

Zgodnie ze zmianą Kodeksu wyborczego minister spraw wewnętrznych i administracji będzie przedstawiać Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na 100 komisarzy wyborczych oraz trzech kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego. Jeśli PKW nie powoła ich w określonym czasie, minister będzie mógł sam „niezwłocznie” powołać zarówno komisarza, jak i nowego szefa KBW.

Oba przepisy to „bat na PKW” ocenił w środę w Senacie szef PKW.

Ponadto, nowela przewiduje wprowadzenie obecności członków komisji w trakcie głosowania i liczenia głosów oraz prowadzenie transmisji z lokalu wyborczego w dniu głosowania.

Zgodnie z nowelizacją, kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich wynosić będzie pięć lat. Jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y) będą obowiązywać tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców. Do tej pory ordynacja większościowa dotyczyła wszystkich gmin z wyjątkiem miast na prawach powiatu.

Kadencja obecnej Państwowej Komisji Wyborczej wygaśnie po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Zostanie ona obsadzona zgodnie z nowymi przepisami: siedmiu na dziewięciu jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a nie – jak do tej pory – delegowanych przez Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl