Senat rozpocznie dziś dwudniowe posiedzenie

Senat rozpoczyna dziś dwudniowe posiedzenie; izba zajmie się m.in. nowelizacją Prawa ochrony środowiska i ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych, która odracza pobór wyższych opłat za wprowadzanie ścieków do wód czy ziemi do 31 grudnia 2018 r.

Posiedzenie Senatu poprzedzi uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów w 10. rocznicę zaprzysiężenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Także pierwszego dnia posiedzenia, w przerwie obrad – ok. 12.30 – marszałek Senatu Stanisław Karczewski otworzy wystawę „Insygnia Wolności” zorganizowaną w 25. rocznicę przekazania symboli władzy państwowej II Rzeczypospolitej Polskiej przez prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego na ręce prezydenta Lecha Wałęsy.

Udział w uroczystości zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Po otwarciu wystawy odbędzie się prezentacja albumu Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Poczet Prezydentów Rzeczypospolitej na Uchodźstwie w latach 1939–1990”. W spotkaniu weźmie udział marszałek Karczewski i prezes IPN Łukasz Kamiński.

W porządku obrad jest nowelizacja Prawa ochrony środowiska i ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych, która przesuwa do 31 grudnia 2018 r. termin odroczenia poboru podwyższonych opłat i kar za wprowadzanie ścieków do wód czy ziemi.

Zgodnie z Traktem Akcesyjnym, Polska powinna do 1 stycznia 2016 r. spełnić wymagania wynikające z unijnej tzw. dyrektywy ściekowej. Oczyszczalnie ścieków, chcąc wprowadzać ścieki do wód czy ziemi, muszą mieć specjalne pozwolenia, a w przypadku ich braku – opłaty są podwyższone o 500 proc.

Obecne polskie prawo pozwala jednak odroczyć termin płatności za korzystanie ze środowiska oraz poniesienia administracyjnej kary pieniężnej. Dzieje się tak, jeżeli oczyszczalnia prowadzi inwestycje, które mają usunąć przyczyny podwyższonych opłat bądź kar w okresie nie dłuższym niż pięć lat od dnia złożenia wniosku. Termin płatności może być także odroczony, jeżeli odpowiednie inwestycje zostaną zrealizowane do końca tego roku.

Senatorowie zajmą się też zmianami w ustawie o efektywności energetycznej, które pozwolą na wspieranie inwestycji energooszczędnych w 2016 r. Przepisy te ma uchwalić Sejm na rozpoczętym w poniedziałek posiedzeniu.

W Polsce system wsparcia efektywności energetycznej został wprowadzony ustawą z kwietnia 2011 r. i miał obowiązywać do 31 grudnia br. W październiku Komisja Europejska wezwała Polskę do pełnego wdrożenia przepisów dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Miała ona być wdrożona do prawa krajowego już wcześniej, do 5 czerwca 2014 r. Zgodnie z tą dyrektywą państwa członkowskie muszą od 1 stycznia 2014 do 31 grudnia 2020 r. osiągnąć określony poziom oszczędności energii. Mają to zrobić za pomocą systemów wspomagających osiągnięcie tej efektywności zarówno w gospodarstwach domowych, transporcie, jak i budynkach przemysłowych.

Senatorowie zajmą się nowelą ustawy o działach administracji rządowej – którą ma przyjąć na obecnym posiedzeniu Sejm. Według niej nadzór nad najważniejszymi rejestrami państwowymi – m.in. PESEL, dowodów osobistych i paszportów – zostanie przeniesiony z MSWiA do resortu cyfryzacji. Ponadto w porządku obrad jest ustawa o uznawaniu kwalifikacji zawodowych – którą także ma uchwalić na trwającym posiedzeniu Sejm. Uproszcza ona procedury związane z uznawaniem w Polsce kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą.

W porządku obrad jest też punkt dot. powołania nowego ośrodka niemcoznawczego – Instytutu Zachodniego im. Z. Wojciechowskiego. Został on powołany w miejsce działającego dotychczas Instytutu Zachodniego – Instytutu Naukowo-Badawczego im. Z. Wojciechowskiego. Nowa placówka nie będzie podlegała ustawie o instytutach badawczych ani resortowi nauki. Działanie IZ regulowane będzie nową, osobną ustawą, a instytut będzie podlegać bezpośrednio premierowi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl