Senat przyjął nowelę prawa prasowego

Senatorowie przyjęli w głosowaniu projekt wprowadzający zmiany w Prawie Prasowym. Nowela pozostawia sprostowania, jako jedynej formy reakcji na publikacje. Mają one być także drukowane taką samą czcionką jak materiał prasowy, którego dotyczy.

 

Ponadto nowela przewiduje że w ciągu 21 dni od wejścia noweli w życie można żądać sprostowania materiałów prasowych, które ukazały się po 13 czerwca. Dr Hanna Karp medioznawca – stwierdziła, że wszyscy czekają na ustawę medialna. Obecnie są to tylko próby uszczegółowienia prawa prasowego.


Pobierz Pobierz

Przypomnijmy Trybunał Konstytucyjny stwierdził niegodność art. 31 prawa prasowe. który wszedł w życie 14 czerwca 2012 roku a tym samym powstała luka prawna uniemożliwiająca zainteresowanym dochodzenie prawa w trybie sprostowania.

 

Senat bez poprawek przyjął uchwałę o zmianie Systemu Informacji Oświatowej. Zgodnie z nowelizacją, informacje o pomocy psychologiczno-pedagogicznej zamieszczane w lokalnych bazach danych (np. w bazach poradni) będą mieć formę spersonalizowaną. W bazie danych SIO, czyli w zbiorach danych szkół i placówek oświatowych, będą funkcjonowały jedynie w postaci danych zbiorczych, niepowiązanych z danymi osobowymi. Dziewięć  poprawek do dokumentu zaproponowali  senatorowie PiS. Dotyczyły one zabezpieczenia danych w sieci – mówi senator Andrzej Pająk.


Pobierz Pobierz

 

Senat nie zgłosił żadnych poprawek do noweli ustawy, która umożliwi sprawdzenie przez internet, czy pacjent posiada uprawnienia do świadczeń medycznych. Centralny Wykaz Ubezpieczonych ma funkcjonować od 2013 r. Za niewprowadzeniem poprawek do noweli zagłosowało 61 senatorów; nikt nie był przeciwny; 30 senatorów wstrzymało się od głosu. Nowelizacja zostanie teraz skierowana do podpisu przez prezydenta. Nowelizacja przygotowana przez MAC we współpracy z Ministerstwem Zdrowia zakłada, że od 1 stycznia 2013 r. świadczeniodawca będzie mógł drogą elektroniczną zweryfikować, czy pacjent ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, czy też nie. Zgodnie z nowelą pracownicy rejestracji w placówkach medycznych, wpisując do systemu informatycznego PESEL pacjenta, będą mogli w ciągu kilku sekund otrzymać z NFZ informację o jego ubezpieczeniu. W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia podawać będzie można PESEL rodziców.

 

 

Senat nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która ma dostosować jej przepisy do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o przepisy dotyczące przekształceń własnościowych dotyczących nieruchomości w spółdzielniach i stanu prawnego gruntów, na których spółdzielnie wybudowały bloki. Zasady te są inne niż przewiduje kodeks cywilny. Nowela ma na celu uchylenie przepisów ustawy, które zakwestionował TK. Zobowiązuje zarządy spółdzielni do uregulowania stanów prawnych ich gruntów, aby mogły w dalszym ciągu przekształcać spółdzielcze prawo do lokalu we własność.

 

Senatorowie nie zgłosili poprawek do nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Nowela wprowadza do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy w sprawie ram wdrażania inteligentnych systemów transportowych (ITS). Poza zapewnieniem zgodności naszych przepisów z prawem Unii Europejskiej, nowela nie wprowadza innych rozwiązań. W nowelizacji rozszerzono zawartą w ustawie o drogach terminologię o terminy dotyczące inteligentnych systemów transportowych. ITS to w uproszczeniu wykorzystanie np. technologii telekomunikacyjnych czy informatycznych do zwiększania bezpieczeństwa uczestników ruchu, efektywności systemu transportowego oraz ochrony środowiska.

 

Senat ustanowił rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego. Izba przyjęła uchwałę w tej sprawie. Oddała w niej hołd poświęceniu i ofierze uczestników powstania, którego 150. rocznica wybuchu przypada w przyszłym roku. Za przyjęciem uchwały głosowało 88 senatorów, jedna osoba była przeciwko, jedna wstrzymała się od głosu. „Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych, spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności” – głosi uchwała. Przypomniano w niej, że Powstanie Styczniowe skierowane było przeciwko rosyjskiemu zaborcy, a jego celem była restytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl