fot. PAP/Radek Pietruszka

Senat o zmniejszeniu odpraw dla prezesów spółek Skarbu Państwa

Senat zajmuje się nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ogranicza odprawy dla prezesów spółek Skarbu Państwa. Wczoraj projekt ustawy przyjął Sejm. 

W myśl noweli, wysokie odprawy oraz odszkodowania dla prezesów spółek Skarbu Państwa mają być opodatkowane 70-proc. stawką. W Sejmie projekt poparli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, klubu Kukiz’15 i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Platforma Obywatelska i Nowoczesna wstrzymały się od głosu. Zgodnie z pierwotną wersją ustawy podatek miał wynosić 65 proc.

Senator Janina Sagatowska z senackiej Komisji Finansów wskazuje, że nowela w nowym kształcie jest odpowiedzią na apele społeczne.

– Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości są za tą wyższą stawką. Nie będzie zmian dlatego, że w czasie kampanii – i w ogóle od lat – docierają do nas głosy wyborców, zwykłych ludzi o tych strasznych „kominach”, o tych strasznych odprawach, wysokich odszkodowaniach – powiedziała senator.

Podatek miałby być naliczany po przekroczeniu określonych limitów. W przypadku odpraw przyjęto próg trzymiesięcznego wynagrodzenia. Wobec odszkodowań z tytułu umów o zakazie konkurencji zaproponowano wysokość odpowiadającą sześciu pensjom. Ustawa nie obejmie spółek prywatnych.

RIRM

drukuj