Senat: konferencja poświęcona chorobom układu krążenia

Propagowanie profilaktyki, diagnostyki oraz standardów leczenia – to główne zadanie konferencji poświęconej chorobom układu krążenia i serca, która odbyła się w Senacie. W spotkaniu udział wzięli m. in. przedstawiciele parlamentu oraz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Palenie tytoniu, mała ilość ruchu oraz spożywanie przetworzonego jedzenia – na te czynniki jako zwiększające ryzyko chorób serca wskazali uczestnicy konferencji.

Celem spotkania było wypracowanie wspólnych kierunków działania różnych instytucji państwowych, mających doprowadzić do spadku liczby chorych na przestrzeni najbliższych 30 lat. Leczenie chorób układu krążenia wymaga nie tylko sprawnej służby zdrowia, ale także świadomości społecznej w tym zakresie – wskazał senator Waldemar Kraska, szef senackiej komisji zdrowia.

– Wydaje się, że trzydzieści lat to jest bardzo odległy czas, ale w profilaktyce, to nie jest wcale taki długi okres czasu. Myślę, że to co popłynie z gmachu Senatu czyli wspólny przekaz lekarzy, polityków, pozwoli nam uniknąć wielu chorób i wielu zgonów przedwcześnie, które się w naszym społeczeństwie niestety dokonują – zaznaczył Waldemar Kraska.

Prof. dr Piotr Hoffman, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, podkreślił, że obecnie przypadłości związane z układem krążenia, to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych Polaków.

– Mamy dane epidemiologiczne, mamy szereg informacji, które mówią, że nie dzieje się dobrze. Pomimo postępu, jednak nadal, choroby układu krążenia są odpowiedzialne za około pięćdziesięciu procent zgonów. Rozpowszechnienie czynników ryzyka czyli tych stanów, które prowadzą do zachorowań na serce jest bardzo duże: na ciśnienie tętnicze, palenie papierosów, otyłość u dzieci. Wiele mówimy o tym, żeby zwrócić uwagę właśnie na te pierwsze lata życia, także okres prenatalny – podkreślił prof. dr Piotr Hoffman.

Jednym z owoców konferencji, jest pomysł całkowitego ograniczenia palenia tytoniu w Polsce do 2050 roku. Podobna inicjatywa jest już procedowana w Finlandii.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl