Senat: Konferencja nt. obchodów 1000-lecia chrztu Polski na uchodźstwie

50 lat temu, Milenium Chrztu Polski było obchodzone przez Polaków na całym świecie, od Europy po Australię – podkreślali uczestnicy konferencji nt. obchodów 1000-lecia chrztu Polski na uchodźstwie, która odbyła się w Senacie. Wskazywali na konieczność upowszechniania wiedzy na ten temat.

Konferencja „Obchody Milenium na uchodźstwie – w 50. rocznicę” zorganizowana została przez senacką Komisję Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za granicą z inicjatywy senatora Jana Żaryna (PiS). Współorganizatorem był Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. We wtorek, drugi dzień konferencji odbędzie się na UKSW.

Celem konferencji jest przywrócenie „pamięci historycznej nt. obchodów milenijnych na uchodźstwie”. Wpisuje się ona w uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski. W poniedziałek uczestnicy konferencji obradują w Senacie, w otwarciu spotkana uczestniczyli m.in.: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej ks. bp Wiesław Lechowicz, rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski, prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Senator Żaryn podkreślił w poniedziałek, że obchody 1000-lecia chrztu Polski poza granicami kraju są tematem „słabo rozpoznanym” i zarówno Polacy w kraju, jak i Polonia nie wiedzą, co tam działo w 1966 r.

Uroczystości milenijne na uchodźstwie miały dwa wymiary – wyjaśnił Żaryn. Z jednej strony były wpisane w religijne obchody 1000-lecia chrztu, a drugiej strony miały wymiar polityczny, emigracja chciała pokazać światu „niesprawiedliwość, z jaką spotkał się naród polski w wyniku II wojny światowej” – dodał senator.

Karczewski podkreślił, że w polskiej historii są „białe plamy”, czyli wydarzenia historyczne, o których niewiele się mówi, przykładem są właśnie obchody milenijne za granicą. Wyraził wdzięczność Polakom mieszkającym poza granicami kraju za to, że 50 lat temu, w 1966 r., zastąpili państwo.

Minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski odczytał okolicznościowy list od Andrzeja Dudy skierowany do organizatorów i uczestników konferencji. Prezydent podkreślił w nim, że chrzest Polski z 966 r. pozostaje „fundamentalnym wydarzeniem konstytuującym polski naród”.

Tegoroczne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski podejmują i kontynuują ideę Milenium chrztu Polski 966 r. – podkreślono w liście.

Prezydent przypomniał, że w obchody Milenium w 1966 bardzo aktywnie włączyły się środowiska imigracyjne z różnych państw – od Europy po Australię.

Uroczystości obchodów 1000-lecia chrztu Polski za granicą rozpoczęły się już 13 stycznia 1966 r. w Rzymie, w Watykanie. Centralne uroczystości w Stolicy Apostolskiej odbyły się 15 maja 1966 r. z udziałem Polaków z różnych stron świata – przypomniał ks. bp Lechowicz.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl