Sen. Bielan: Dyskusja nt. zmian w konstytucji jest b. cenna; mamy wątpliwości organizacyjne

Rozpoczęta przez prezydenta Andrzeja Dudę dyskusja nt. zmian w konstytucji jest bardzo cenna; wątpliwości dotyczą problemów organizacyjnych związanych z przeprowadzeniem referendum w tej sprawie – powiedział we wtorek wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS).

We wtorek o godz. 16.00 Senat zajmie się projektem prezydenta o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w dniach 10-11 listopada 2018 roku dotyczącego zmian w konstytucji.

Adam Bielan ocenił w TVP1, że dyskusja nt. zmian w konsytuacji jest „bardzo cenna”. Jak powiedział, postulat uchwalenia nowej ustawy zasadniczej zgłaszał w kampanii wyborczej nie tylko prezydent, ale i cała Zjednoczona Prawica. Przypomniał zarazem, że w obecnej kadencji nie posiada ona większości niezbędnej do uchwalenia konstytucji.

Dodał, że wątpliwości budzą też kwestie organizacyjne. „Może zdarzyć się, że druga tura wyborów samorządowych odbędzie się dokładne 11 listopada” – zauważył wicemarszałek.

W takim wypadku – jak wskazał – musiałyby powstać dwie odrębne komisje wyborcze. Dodał, że podobne zastrzeżenie wskazuje też Państwowa Komisja Wyborcza.

Według Adama Bielana, organizacja referendum w dniu, w którym przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości mogłaby też posłużyć opozycji do „dzielenia” Polaków.

„Nie chcielibyśmy, by w tak szczególnym dniu, podczas okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości, spory polityczne przysłoniły radosny moment świętowania odzyskania naszej państwowości” – powiedział wicemarszałek Senatu.

W piątek w Senacie został złożony projekt postanowienia prezydenta o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w dniach 10-11 listopada 2018 roku dotyczącego zmian w konstytucji.

W prezydenckim projekcie postanowienia ws. referendum znalazło się 10 pytań, m.in. o to, czy Polacy są za uchwaleniem nowej konstytucji, czy są za systemem prezydenckim, gabinetowym czy pozostawieniem obecnego modelu. Wśród pytań referendalnych są m.in. te o konstytucyjne zagwarantowanie nienaruszalności praw rodziny do świadczeń z programu 500 plus, prawa do emerytury nabywanego w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu. Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl