Sejmowa komisja zaakceptowała kandydaturę Konopki

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała dziś kandydaturę Piotra Nowiny-Konopki na stanowisko polskiego ambasadora w Watykanie.

Nowina-Konopka jest politykiem kojarzonym z Unią Demokratyczną i Unią Wolności. Ma zastąpić na stanowisku ambasadora Hannę Suchocką. W trakcie posiedzenia komisji posłowie opozycji zgłaszali m.in. swoje uwagi dotyczące dotychczasowej działalności Piotra Nowiny-Konopki.

Były minister spraw zagranicznych, poseł Anna Fotyga odniosła się m.in. do pracy Piotra Nowiny-Konopki w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego jako sekretarza stanu.

– Minister Stanu to poważna funkcja, nie ma jej w obecnej konstytucji. To jest uprawnienie do zastępowania prezydenta. Proszę wymienić dokładnie zakres czynności, które Pan wykonywał w Kancelarii prezydenta Jaruzelskiego. Jest wywiad Krzysztofa Wyszkowskiego udzielony redaktorowi Jakuckiemu, w którym wspomina jak namawiał Pana do ustąpienia z tej funkcji. Była to rozmowa, w której podkreślał, nieskuteczność, bezcelowość i bezsens sprawowania takiej funkcji przez osobę wywodzącą się z opozycji solidarnościowej – powiedział poseł Anna Fotyga.

Były wiceminister spraw zagranicznych poseł Witold Waszczykowski pytał kandydata na ambasadora jakie stanowisko będzie prezentował w sytuacji, gdy obecny rząd podejmuje inicjatywy niezgodne bądź odstępujące od współpracy z Kościołem.

– Mam na myśli na przykład kwestię radykalnej zmiany dofinansowania Kościoła, przez nałożenie podatków na obywateli. Rząd podejmuje inicjatywy, które są niezgodne z nauką Kościoła, na przykład związki partnerskie i wiele innych. Rząd prowadzi otwartą walkę z mediami katolickimi, np. z telewizją Trwam, której nie chce dopuścić do przestrzeni publicznej, do multipleksu bądź prowadzi dyskredytację katolickiego Radia Maryja. Chciałem zapytać jaki jest Pana stosunek wobec wspomnianych kwestii? Jak pan będzie prezentował stanowisko rządu, bądź mediował między Watykanem, a polskim rządem? – mówił poseł Witold Waszczykowski.

Poseł Jarosław Sellin zwrócił z kolei uwagę na potrzebę wiarygodności polskiego przedstawiciela przy Watykanie, zwłaszcza jeśli chodzi o promowanie odpowiednich wartości.

 – Na pewno pozostały w pamięci wysiłki jakie Pan podejmował jeśli chodzi zaangażowanie i pracę nad Konkordatem niezbędnym, ważnym, koniecznym. Chciałem zapytać o jeszcze jedną bardzo ważną rzecz z punktu widzenia wartości. Mianowicie Pan jako aktywny poseł przez 10 lat, uczestniczył w głosowaniach kontrowersyjnych, do dzisiaj podległych dyskusji, np. głosowanie nad ustawą o ochronie życia poczętego. I jeśli dobrze pamiętam to akurat pana głosowanie było niejasne, chyba się Pan wstrzymał od głosu, w czasie kiedy obowiązywało prawo zezwalające na dowolne zabijanie dzieci poczętych w dowolnym czasie i z dowolnej przyczyny – powiedział pos. Jarosław Sellin.

Posłowie krytykowali również m.in. poziom zaprezentowanych przez przedstawiciela MSZ informacji dotyczących Stolicy Apostolskiej i jej relacji z Polską.

– Myślę, że są to materiały, powiedziałabym na poziomie relacji gazetowych. Ja znam poziom depesz, które docierały z Watykanu i myślę, że te materiały mogły być znacznie lepiej przygotowane – powiedziała poseł Anna Fotyga.
– Nawiązując do tego o czym mówiła minister Fotyga, mianowicie o treści materiałów, które otrzymaliśmy z MSZ. Chciałem pana doktora zapytać czy podziela ten rodzaj opisu rzeczywistości watykańskiej jaka znajduje się w tych materiałach – korupcja, apetyczne rozgrywki, pedofilia, barokowy styl panujący w Watykanie, karierowiczostwo. Czy Pan podziela tą wizję Watykanu, jaką z materiałów oficjalnych MZS otrzymaliśmy na posiedzeniu komisji? Czy Pan jedzie do takiego świata opisanego przez MSZ? – pytał poseł Krzysztof Szczerski.

 

                                                                                                                                     RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl