Sejmowa komisja za umożliwieniem głosowania korespondencyjnego osobom niepełnosprawnym

Sejmowa komisja poparła w poniedziałek poprawkę Senatu do noweli Kodeksu wyborczego autorstwa PiS, która przewiduje umożliwienie głosowania korespondencyjnego osobom niepełnosprawnym.

Nowela Kodeksu wyborczego przyjęta przez Sejm znosiła możliwość głosowania korespondencyjnego. Senat opowiedział się za przywróceniem takiej możliwości tylko dla osób niepełnosprawnych.

Posłowie sejmowej Komisji nadzwyczajnej – która w poniedziałek rozpatruje senackie poprawki do noweli Kodeksu wyborczego – poparli jednogłośnie poprawkę, która przewiduje umożliwieniem głosowania korespondencyjne osobom niepełnosprawnym.

Posłowie opozycji poparli poprawkę, ale wskazywali, że możliwość głosowania korespondencyjnego została ograniczona, ponieważ nie będą mogły z niej korzystać osoby mieszkające za granicą oraz osoby starsze.

Poseł PO Marcin Kierwiński stwierdził, że umożliwienie głosowania korespondencyjnego osobom niepełnosprawnym to „ruch w dobrym kierunku”.

Wciąż jednak nie wszyscy mogą głosować korespondencyjnie. Nadal jest to działanie mające obniżyć frekwencję” – zaznaczył Marcin Kierwiński.

Podobnie poseł PSL Piotr Zgorzelski powiedział, że ludowcy „z satysfakcją odnotowują postęp w zrozumieniu istoty głosowanie korespondencyjnego”, ale zaznaczył, że poprawka nie uwzględnia osób starszych oraz Polaków mieszkających za granicą.

Z kolei poseł PO Mariusz Witczak ocenił, że do podjęcia tej poprawki przyczyniła się „presja” wywarta na PiS przez opinię publiczną w tej sprawie

Poseł PiS Łukasz Schreiber stwierdził, że zmiana zaproponowana przez Senat nie wynika z presji opinii publicznej.

Istota procesu legislacyjnego polega na dyskusji, w toku której zmienia się ustawy” – powiedział Łukasz Schreiber.

Z kolei inny poseł PiS Marcin Horała przekonywał, że intencją Prawa i Sprawiedliwości „nie było ograniczanie praw niepełnosprawnych”, a jedynie zwiększenie uczciwości głosowania. Dodał, że wprowadzenie głosowania korespondencyjnego dla osób niepełnosprawnych „jest rozwiązaniem dobrym i akceptowalnym”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl