Sejmowa komisja o sytuacji Polaków na wschodzie Ukrainy

Posłowie z Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za granicą wysłuchają dziś informacji dotyczącej aktualnej sytuacji Polaków we wschodniej Ukrainie.

O repatriację Polaków z tego regionu zaapelowali do premier Ewy Kopacz działacze polonijni. W obwodzie donieckim i ługańskim mieszka kilka tysięcy osób polskiego pochodzenia. Wśród nich 400 posiada Kartę Polaka, blisko 100 chce wrócić do kraju.

Rząd powinien jak najszybciej podjąć konkretne działania w tej sprawie – mówi poseł i prof. Ryszard Terlecki, członek sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą.

Niezwykle dramatyczna jest sytuacja tych Polaków. Trzeba pamiętać, że mają „Kartę Polaka”, w sumie kilkaset osób, a w tej chwili ten problem w najbardziej dramatyczny sposób dotyczy stu kilkudziesięciu, którzy są tam od dłuższego czasu w ciężkiej sytuacji. Sytuacja pogarsza się w związku z tym, że panuje zima. Nie mają ogrzewania, nie mają żywności, możliwości uzyskania pomocy są ograniczone. Państwo polskie zwleka. Alarmowaliśmy, że sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji. Pan Minister obiecywał, że zbierze się zespół międzyresortowy w tej sprawie, gdyż to dotyczy nie tylko zapewnienia możliwości uzyskania przyjazdu do Polski, ale także pomocy, gdy już się w Polsce znajdą – powiedział prof. Ryszard Terlecki.

Z kolei premier Ewa Kopacz powołała zespół, który zajmie się opracowaniem koncepcji wsparcia dla Polaków przebywających na wschodzie Ukrainy. W jego skład weszli przedstawiciele resortów spraw wewnętrznych i zagranicznych.

Ma on opracować koncepcję wsparcia dla polskich obywateli ubiegających się o repatriację oraz harmonogram działań w tym zakresie. Swoje ustalenia zespół ma przedstawić na posiedzeniu rządu.

RIRM

drukuj