Sejmowa debata nad powołaniem Wojsk Obrony Terytorialnej

Antonii Macierewicz, minister obrony narodowej przedstawił w Sejmie rządowy projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Przewiduje on, że od początku 2017 roku zostaną powołane Wojska Obrony Terytorialnej.

Przeciwko utworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej opowiedziały się kluby: Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że Wojska Obrony Terytorialnej znacząco zwiększą potencjał militarny państwa. Z kolei Kukiz’15, dostrzega wady w projekcie i opowiada za dalszymi pracami nad nim.

Projekt zakłada utworzenie kolejnego, samodzielnego rodzaju sił zbrojnych RP – Wojsk Obrony Terytorialnej wraz z powołaniem dowódcy tych wojsk, mającym wykonywać swoje zadania przy pomocy dowództwa wojsk obrony terytorialnej – mówił szef ministerstwa obrony.

Dowódca WOT będzie trzecim – obok dowódcy generalnego i operacyjnego – mianowanym przez prezydenta. Szef resortu obrony zaznaczył, że te kwestie są oczywiste, ale wymagają przypomnienia

Ze względu na zmasowaną, haniebną, kłamliwą akcję propagandową toczoną przeciwko bezpieczeństwu RP, a w szczególności przeciwko rozbudowie polskich sił zbrojnych i umocnieniu tych sił dzięki wprowadzeniu trzeciego rodzaju sił zbrojnych, jakimi są WOT – akcentował minister.

Ustawa, której procedowanie właśnie rozpoczynamy wprowadza regulacje, zapewniającą warunki do sformułowania kolejnych pododdziałów i oddziałów obrony terytorialnej. Pozwoli to zwiększyć liczebność Wojska Polskiego o 53 tysiące wyszkolonych i dobrze przygotowanych do stawianych zadań żołnierzy –  mówił Michał Jach, poseł PiS.

Kluby PO i Nowoczesnej złożyły wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

To bardzo niebezpieczny projekt bo daje politykom rządzącej partii prawo do rozporządzania formacją uzbrojoną, którą może użyć do walki z opozycją, np. w czasie demonstracji antyrządowych – argumentował poseł Cezary Tomczyk z PO.

Jaka będzie wartość bojowa żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej, który nie odbył służby przygotowawczej w porównaniu do żołnierza zawodowego, czy też odbywającego służbę w narodowych siłach rezerwowych? Czy ma to doprowadzić do tego, że żołnierze ci przeznaczeni będą do likwidacji przez potencjalnego przeciwnika – wskazywał Adam Cyrański z Nowoczesnej.

Obecnie formowane są dowództwa trzech brygad wojewódzkich Wojska  Obrony Terytorialnej: w Podlaskiem, Lubelskiem i Podkarpackiem oraz czterech batalionów: w Białymstoku, Siedlcach, Lublinie i Rzeszowie. Do końca 2016 r. stan liczbowy obrony terytorialnej osiągnie co najmniej 3 tys. żołnierzy. W 2017 r. mają powstać kolejne trzy brygady z ok. 18 tys. żołnierzy. W 2019 r. WOT mają liczyć blisko 53 tys. żołnierzy w 17 brygadach i 63 batalionach.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl