Sejm wznowił obrady

Sejm, który w środę po godz. 9.00 wznowił obrady, zajmie się m.in. wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold. Posłowie wysłuchają ponadto informacji w sprawie stosunku rządu do kwestii upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA.

Zgodnie z przygotowanym przez PiS projektem uchwały ws. powołania komisji śledczej ws. Amber Gold w skład komisji ma wejść 9 członków. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) zapowiedział, że w skład komisji wejdą prawdopodobnie przedstawiciele trzech największych klubów: PiS, Platformy oraz Kukiz’15. Komisja ma rozpocząć pracę jeszcze przed wakacjami.

Krytycznie o wniosku ws. powołania komisji śledczej wypowiadają się posłowie PO i Nowoczesnej. Za powołaniem komisji opowiada się Kukiz’15. PSL rozważa głosowanie za powstaniem komisji, zastrzegając, że powinna się ona składać z przedstawicieli wszystkich klubów.

Możliwość powołania komisji śledczej ds. wyjaśnienia afery Amber Gold zapowiedziała premier Beata Szydło już w maju – gdy ona sama i ministrowie jej rządu przedstawiali w Sejmie raport podsumowujący rządy koalicji PO-PSL.

Zgodnie z propozycją PiS do zakresu działań komisji należeć ma zbadanie i ocena prawidłowości oraz legalności działań podejmowanych w odniesieniu do działalności prowadzonej przez podmioty wchodzące w skład Grupy Amber Gold przez: członków Rady Ministrów i podległych im funkcjonariuszy publicznych, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego i podległych im funkcjonariuszy publicznych, urzędów skarbowych, izb skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej, a także prokuraturę oraz organy powołane do ścigania przestępstw, w szczególności szefów ABW, CBA oraz Komendanta Głównego Policji i podległych im funkcjonariuszy publicznych.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji – od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku – które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Sejm ma ponadto przeprowadzić pierwsze czytanie rządowego projektu zakładającego obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 19 proc. do 15 proc. dla małych podatników i dla podatników rozpoczynających działalność w pierwszym roku podatkowym.

Posłowie wysłuchają również informacji „w sprawie stosunku rządu do kwestii upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego na polskich obywatelach przez zbrodniarzy z OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej oraz reakcji polskich władz na szerzenie się zbrodniczej ideologii banderowskiej”. Wniosek o informację złożył klub Kukiz15.

Sejm zajmie się też prawdopodobnie sprawozdaniem komisji polityki społecznej i rodziny o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, według którego minimalne godzinowe wynagrodzenie za pracę na umowę-zlecenie i dla samozatrudnionych miałoby od stycznia 2017 r. wynieść 12 zł. Stawka ta będzie waloryzowana co roku w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl