Sejm: Wystawa dot. pomocy dla Warszawiaków podczas Powstania Warszawskiego

W Sejmie została otwarta wystawa dotycząca pomocy dla ludności Warszawy mającej miejsce w trakcie Powstania Warszawskiego oraz po jego zakończeniu. W projekcie wykorzystano fotografie, skany dokumentów, mapy i wykresy.

Ekspozycja pod hasłem „Solidarność i wsparcie” składa się z 20 plansz, które przedstawiają kolejne etapy wypędzenia ludności cywilnej stolicy.

W południe otwarciu wystawy towarzyszyła konferencja w Sali Kolumnowej Sejmu. Jednym z prelegentów był senator Prawa i Sprawiedliwości i historyk Jan Żaryn.

– Ta historia ma także piękny wątek, tzn. wątek międzyludzkiej solidarności. Była ona wyraźnie widoczna, zarówno w obozie Dulag 121, gdzie lekarze, pielęgniarki, siostry zakonne – wszyscy stali się jak najmocniej pomóc, żeby ci nieszczęśni ludzie przeżyli tę kolejną traumę w swoim życiu. To mieszkańcy podwarszawskich miejsc, którzy potrafili zmobilizować się mimo własnych problemów. Mimo szóstego roku okupacji decydowali się oddawać swoje ostatnie ubrania i jedzenie – mówił Jan Żaryn.

Od 6 sierpnia do końca października 1944 r. z Warszawy wypędzonych zostało od 390 do 650 tys. mieszkańców.

Wiele organizacji, w tym Rada Główna Opiekuńcza, Armia Krajowa, Polski i Międzynarodowy Czerwony Krzyż zaangażowanych było w tym czasie w pomoc dla wygnanych Warszawiaków.

Ekspozycja prezentowana będzie w Sejmie do 11 października br.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl