fot. wikipedia

Sejm uczcił minutą ciszy pamięć ofiar rzezi wołyńskiej

11 lipca przypada kolejna, 74. rocznica apogeum zbrodni ludobójstwa na Wołyniu. Pamiętając o tamtych wydarzeniach i także pomni słowom, które widnieją na pomniku Ofiar Katyńskich, że nie o zemstę, a o pamięć wołają ofiary, zwracam się o uczczenie pamięci tych ofiar minutą ciszy – powiedział poseł Piotr Zgorzelski (PSL).

W latach 1939-1944 polska ludność zamieszkująca Kresy padła ofiarą prześladowań ze strony ukraińskich nacjonalistów. Za ich punkt kulminacyjny uznaje się 11 lipca 1943 r., kiedy to rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej.

Okrucieństwo, które towarzyszyło tamtym wydarzeniom nie ma odzwierciedlenia ani w przeszłości, ani w przyszłych wydarzeniach. My, Polacy, powinniśmy w szczególności o tym pamiętać, że ta zbrodni udokumentowana, udowodniona, nie jest odpowiednio uszanowana na Ukrainie – zaznaczył poseł.

Szacuje się, że wówczas zginęło 30 do 60 tys. Polaków. Podczas tzw. krwawej niedzieli Ukraińcy napadli na wiernych i duchownych zgromadzonych w kościołach m.in. w Porycku i Kisielinie.

PAP/RIRM

drukuj