Sejm: trwa konferencja dot. 25-lecia VAT w Polsce

W Sejmie trwa konferencja pt. „25-lecie podatku od towarów i usługdoświadczenia i przyszłość”. Tematem debaty przedstawicieli rządu, świata nauki i ekspertów jest funkcjonowanie współczesnego podatku VAT i kierunki ewolucji prawa podatkowego i karnego w Polsce w tym zakresie.

Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, który podkreślał, że przyszłość Polski w ogromnym stopniu zależy od uszczelnienia systemu podatkowego. [czytaj więcej]

Głos zabrał również wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który mówił na temat przeciwdziałania przestępczości związanej z podatkiem VAT. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że wieloletni brak działań władz państwa oraz wymiaru sprawiedliwości rozzuchwalał przestępców. Wskazał, że obecnie sytuacja ta uległa zmianie.

– Mamy zupełnie inne standardy jeżeli chodzi o zabezpieczanie tego typu mienia. Pamiętajmy, że kary pozbawienia wolności mają pewien efekt, stąd też słynna kara 25 lat pozbawienia wolności, ale istotne jest przede wszystkim pozbawianie przestępców zaplecza finansowego, odcinanie ich od mienia, które posiadają oraz uniemożliwianie przepisywania tego mienia na osoby trzecie. Konkretne rozwiązania, które wprowadziliśmy już działają. Wartość mienia, które zostało zabezpieczone w okresie od marca 2016 roku do chwili obecnej to jest prawie 800 mln złotych – akcentował Marcin Warchoł.

VAT w Polsce został wprowadzony przez ustawę z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Konieczność harmonizacji polskiego prawa podatkowego z prawem UE zmusiła polskiego ustawodawcę do uregulowania tej kwestii w nowej ustawie z 2004 roku.

Powszechnie za twórcę VAT uważa się francuskiego ekonomistę Maurice’a Laure.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl