fot. flickr

Sejm: Rozpoczyna się Szczyt Przewodniczących Państw Europy Środkowej i Wschodniej

Dziś w Sejmie rozpoczyna się dwudniowy Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej #EUROWAW2017. W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele m. in. Austrii, Gruzji oraz Rumunii.

Tematami rozmów będą m.in. bezpieczeństwo regionu, współpraca w zakresie infrastruktury na osi północ-południe oraz budowanie roli parlamentów narodowych w polityce międzynarodowej.

Spotkanie ma być okazją do dyskusji o wartościach wyróżniających Europę Środkową i Wschodnią. Chodzi w szczególności o przywiązanie do suwerenności, tradycji oraz historii.

– Przyjeżdża wielu przewodniczących. Będziemy rozmawiać o naszej współpracy. Będziemy rozmawiali i dyskutowali o wartościach, które nas łączą – mówi marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który razem z marszałkiem Sejmu współorganizuje to spotkanie.

– Będziemy również rozmawiali i dyskutowali o przedsięwzięciach w zakresie infrastruktury. Liczę, że będzie to bardzo ciekawa i pożyteczna wymiana opinii między przewodniczącymi parlamentów. Głównie będziemy rozmawiali o tym ,jak wyobrażamy sobie prowadzenie polityki dyplomatycznej, parlamentarnej i zagranicznej w przyszłości. To dla nas parlamentarzystów, przewodniczących parlamentów państw Europy Wschodniej i Środkowej bardzo ważne – podkreślał Stanisław Karczewski.

Dziś uczestnicy szczytu spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą, natomiast na jutro zaplanowano główne posiedzenie w ramach wydarzenia.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj