fot. flickr.com

Sejm rozpatrzy poprawki Senatu ws. modernizacji finansowania armii

Sejm zajmie się dziś poprawką Senatu do nowelizacji ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych. Wczoraj pozytywnie zaopiniowali ją posłowie sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Chodzi o określenie maksymalnej liczby żołnierzy zawodowych w wojsku na 150 tys. osób. Wcześniej Sejm zaproponował, by ich liczba zmniejszyła się do 130 tys., ale przy zobowiązaniu, że liczba żołnierzy wraz z WOT wzrośnie do 200 tys.

Poprawka izby wyższej przywraca poprzedni górny pułap stanu żołnierzy.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony, wyjaśnia, jak będzie działać zapis o zwiększeniu stanu zawodowych żołnierzy w wojsku.

– To jest tylko zapisanie, że do 150 tys., czyli to nie jest tak, że zwiększamy liczbę zawodowych żołnierzy do 150 tys. To jest taka możliwość. To, w jakim czasie (i czy) osiągniemy 150 czy 130 tys., będzie zależne od kwestii finansowych. Wiadomo, że zwiększenie liczebności sił zbrojnych wiąże się nie tylko z wynagrodzeniami, ale też z gigantycznymi kosztami, jakimi są infrastruktura i wyposażenie – mówi poseł Michał Jach.

Uchwalona w połowie września w Sejmie nowela zakłada zmianę sposobu obliczania udziału wydatków obronnych w PKB i ich wzrost.

Od następnego roku wyniosą one co najmniej 2 proc. PKB, zaś do 2030 roku wzrosną do minimum 2,5 proc. PKB. Pozwoli to na rozbudowę i modernizację polskich sił zbrojnych.

RIRM

drukuj