fot. wikipedia.org

Sejm przyjął ustawę o wypłacie rekompensat  z tytułu wysokich cen energii dla firm energochłonnych

Wypłatę rekompensat  z tytułu wysokich cen energii dla firm energochłonnych zakłada przyjęta dziś przez Sejm ustawa. Teraz projektem zajmie się Senat. Za uchwaleniem ustawy głosowało 420 posłów, jeden był przeciw, a sześciu wstrzymało się od głosu.

Ustawa przewiduje, że na rekompensaty będzie można przeznaczyć do 25 proc. przychodów ze sprzedaży przez rząd uprawnień do emisji CO2 w roku poprzednim.
Pierwsze wypłaty rekompensat za rok 2019 nastąpią w 2020 roku. W przypadku, gdy wartość wniosków o rekompensaty przewyższa pulę dostępnych środków, kwota rekompensaty pomniejszana jest proporcjonalnie dla wszystkich uprawnionych.

Prawo do rekompensat mają mieć instalacje m.in. do produkcji: aluminium, ołowiu, cynku, cyny, żeliwa, stali, miedzi, stopów oraz rud żelaza.

Szacuje się, że uprawnionych będzie ok. 300 podmiotów wskazał szef sejmowej komisji energii poseł Maciej Małecki.

– Ta ustawą zamykamy pakiet ochrony polskich odbiorców prądu przed drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej. W poprzednich ustawach ochroniliśmy m.in. gospodarstwa domowe, samorządy, szpitale, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Tym razem walka trwała o przedsiębiorstwa energochłonne, czyli takie, dla których koszt energii stanowi co najmniej 20 proc. kosztów funkcjonowania. Jest 300 takich firm w Polsce – podkreślił Maciej Małecki.

Aby uzyskać rekompensatę, trzeba będzie co roku składać wniosek. Wysokość rekompensat będzie się obliczać ze specjalnych wzorów, do których wkład będą miały m.in. wskaźniki emisyjności danego rodzaju produkcji czy koszty emisji.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj