Sejm potępił działania Rosji na terenie Ukrainy

Polska jest solidarna z Ukrainą i jej obywatelami. Sejm na nadzwyczajnym posiedzeniu przez aklamację przyjął projekt uchwały w tej sprawie. Wcześniej premier przedstawił informację o sytuacji na Ukrainie.

„Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wyraża solidarność z narodem ukraińskim, łączy się w bólu z bliskimi i rodzinami poległych w czasie ostatnich walk na Majdanie” – czytamy w uchwale. Sejm w projekcie uchwały podkreślił także nienaruszalność terytorialną Ukrainy, jak również ocenił, że działania Rosji wobec Ukrainy – zwłaszcza Krymu – są naruszeniem praw suwerennego państwa.

Sejm zaapelował też do polskiego rządu o dalsze wysiłki na rzecz wsparcia ukraińskiego procesu transformacji ustrojowej i ekonomicznej. Zaapelował także do parlamentów innych państw:

Sejm RP apeluje do parlamentów państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej o podjęcie inicjatyw, które doprowadzą do poparcia demokratycznych aspiracji narodu ukraińskiego oraz do wyrażenia solidarności z Ukrainą, w działaniach zmierzających do utrzymania jej suwerenności i integralności terytorialnej”.

Wcześniej premier Donald Tusk powiedział, że celem Polski jest pokój i stabilizacja w regionie. Opowiedział się za rozsądnymi, ale stanowczymi krokami wobec konfliktu na Ukrainie. Udzielił też wsparcia rządowi Ukrainy premiera Arsenija Jaceniuka. Donald Tusk powiedział też, że nie będzie łatwego zakończenia konfliktu na Ukrainie; musimy być przygotowani na długotrwałą niestabilność za wschodnią granicą. Premier poinformował również, że zmieniane są priorytety dotyczące kolejności dozbrajania polskiej armii.

Na potrzebę wzmocnienia polskich sił zbrojnych zwrócił uwagę także prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. Odwołał się przy tym do słów swojego brata, śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Najpierw Gruzja, później Ukraina, następnie kraje nadbałtyckie, a później być może Polska. Ten scenariusz jest dzisiaj co najmniej niewykluczony. Musimy go brać pod uwagę, musimy umacniać nasze siły zbrojne i to powinien być wysiłek naprawdę bardzo poważny, choć przeprowadzony w sposób możliwie mało obciążający społeczeństwo. Czy jest to możliwe? Tak, choć niewątpliwie niełatwe – powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Poseł Ludwik Dorn powiedział, że klub Solidarnej Polski z satysfakcją przyjmuje to, iż premier Donald Tusk podkreślił w swoim wystąpieniu legalność władz Ukrainy w sytuacji, kiedy jest ona podważana przez Rosję. Zaznaczył, że oprócz mówienia jednym głosem w tej sprawie potrzebne jest granie jednego utworu na różnych instrumentach.

(…) Polska traktuje obecną sytuację jako test pewnej wspólnoty, bo jeżeli egzystencjalne interesy jednego z członków wspólnoty europejskiej, czy Paktu Północnoatlantyckiego są w niedostatecznym stopniu uwzględniane, to musimy przyjąć to do wiadomości i wyciągać konsekwencje – zwrócił uwagę poseł Ludwik Dorn.

Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot stwierdził, że fundamentem bezpieczeństwa dla naszego kraju byłoby przyjęcie przez Polskę waluty euro.  Był to odosobniony głos w debacie. Informacji ws. sytuacji na Ukrainie wysłuchali w środę także senatorowie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl