Sejm odrzucił projekt SP ws. zmian o Trybunale Stanu

Sejm odrzucił projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Stanu autorstwa Solidarnej Polski. Zakładał on umożliwienie przesłuchań przed sejmową Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej w trybie jawnym.

Poseł Arkadiusz Mularczyk, szef KP SP przed głosowaniem nad projektem pytał premiera, czy zgadza się na to, aby liderów partii opozycyjnych po sześciu latach jego rządów sądzono za zamkniętymi drzwiami.

Sprawozdawca komisji Andrzej Halicki z PO stwierdził, że postępowanie przed Trybunałem Stanu jest jawne; decyzję podejmuje izba a nie komisja, ta ostatnia nie orzeka.

Poseł Arkadiusz Mularczyk podkreślał, że nie ma żadnej przesłanki, aby postępowanie dowodowe było tajne.

– To postępowanie dowodowe powinno być jawne dla opinii publicznej; jakie argumenty przemawiają za postawieniem jakiegoś polityka przed Trybunałem Stanu, a jakie nie przemawiają. W ubiegłej kadencji były trzy komisje śledcze i te sprawy badane były przez komisje śledcze. Państwo pamiętacie, to wasz parlamentarzysta Andrzej Czuma powiedział, że nie było żadnych nacisków. W oparciu o te same materiały Państwo kierujecie sprawę do Trybunału Stanu i chcecie za zamkniętymi drzwiami przegłosować wniosek o postawienie przed Trybunał Stanu Zbigniewa Ziobrę i Jarosława Kaczyńskiego. To jest po prostu nieprzyzwoite Panie Premierze – mówił poseł Arkadiusz Mularczyk.

Podczas posiedzenia, Sejm przyjął także – przez aklamację – uchwały o ustanowieniu 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Z inicjatywą ustanowienia Dnia Przedszkolaka wystąpił w czerwcu br. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Ideę poparło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Po przedstawieniu sprawozdania Komisji Edukacji w tej spawie, głos zabrała poseł Marzena Dorota Wróbel (SP) . Zwróciła się do obecnej na posiedzeniu minister edukacji z pytaniem czy MEN zamierza „przeciwdziałać negatywnym skutkom ustawy przedszkolnej”.

„W wyniku formy prawnej przyjętej przez ministerstwo niemożliwie jest przeprowadzanie zajęć dodatkowych w przedszkolach (…).

 – Rodzice chcą zapewniać swoim dzieciom dodatkowe godziny; chcą zapewniać dodatkowe zajęcia typu rytmika, czy język angielski. Ze względów prawnych jest to niemożliwe. Proszę, by ministerstwo wreszcie odpowiedziało w tej sprawie – podkreślała poseł Marzena Wróbel z SP.

W odpowiedzi minister Krystyna Szumilas podkreśliła, że ustawa ta wspiera edukację przedszkolną. W tym roku przeznaczono 504 mln dla gmin m.in. na rozwój przedszkoli i zajęcia dodatkowe. W przyszłym roku to będzie 1,5 mld, docelowo 1,7 mld zł. Nie ma przeszkód prawnych związanych z organizacją zajęć przedszkolnych, dyrektorzy przedszkoli i samorządy takie zajęcia mogą organizować.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl